Katedra Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej

Mapa pokazująca gdzie znajduje się budynek wydziału przy ul. 26 Kwietnia 10Kierownik katedry

prof. dr hab. inż. Krzysztof Okarma

Adres korespondencyjny

ul. Sikorskiego 37

Siedziba ul. 26 Kwietnia 10

Strona internetowa: http://media.zut.edu.pl/

Informacje o Katedrze

Katedra Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej powstała 1.01.2000 r. na bazie ówczesnego Zakładu Teorii Sygnałów Instytutu Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Jej pracownicy zajmują się głównie zagadnieniami związanymi z przemysłowymi zastosowaniami informatyki, w szczególności metodami przetwarzania i analizy sygnałów oraz obrazów, a także sieciami teleinformatycznymi oraz technikami multimedialnymi. Prowadzą zajęcia dydaktyczne głównie na kierunku Teleinformatyka, a także częściowo dla studentów Automatyki i Robotyki. Od 1.01.2021 r. Katedra grupuje w swoim powiększonym składzie większość pracowników Wydziału Elektrycznego prowadzących interdyscyplinarne badania naukowe łączące dwie aktualnie obowiązujące dyscypliny naukowe: automatyka, elektronika i elektrotechnika oraz informatyka techniczna i telekomunikacja, począwszy od wspomagania metod diagnostyki transformatorów i powierzchni dla zastosowań przemysłowych, przez zagadnienia Przemysłowego Internetu Rzeczy, po uczenie maszynowe i metody sztucznej inteligencji.

Tematyka badań naukowych

• algorytmy cyfrowego przetwarzania sygnałów wielowymiarowych ukierunkowane na przetwarzanie obrazów
  • techniki wizyjne w automatyce i robotyce, w szczególności mobilnej
  • metody analizy i rekonstrukcji obrazów biomedycznych
  • metody oceny jakości sygnałów i obrazów cyfrowych
  • wizyjna ocena jakości wydruków 3D
  • metody przetwarzania wstępnego i binaryzacji obrazów na potrzeby rozpoznawania tekstu (WEZUT OCR dataset)
  • rozpoznawanie wzorców
  • uczenie maszynowe
  • zastosowania sztucznej inteligencji
  • metody śledzenia obiektów, algorytmy TBD
  • kompresja, kodowanie i transmisja sygnałów wielowymiarowych
  • diagnostyka wibroakustyczna
  • zastosowania algorytmów analizy obrazów w transporcie i elektrotechnice
  • przetwarzanie sygnałów w czasie rzeczywistym z zastosowaniem procesorów sygnałowych (DSP) i klastrów komputerowych
  • systemy telewizji cyfrowej
  • techniki studia wirtualnego
  • systemy motion capture, motion tracking i camera tracking
  • liniowa oraz nieliniowa filtracja sygnałów i obrazów
  • ekstrakcja geometrycznych cech obrazu
  • procesy samopodobne (self-similar)
  • badania statystyczne ruchu w sieciach komputerowych
  • zastosowania modeli kolejkowych
  • widmowa analiza sygnałów
  • systemy dźwięku dookólnego i przestrzennego
  • systemy syntezy obrazów 3D
  • animacja komputerowa

• National Aerospace University "Kharkiv Aviation Institute", Ukraina
  • Kaunas University of Technology, Litwa
  • Codelab (dawniej: brightOne Sp. z o.o.)
  • GlobalLogic
  • Intel Technology Poland
  • AVID Technology Poland Sp. z o.o.

Laboratoria

• Akcelerator Multimedialnych Obliczeń Komputerowych (Badawczo-Dydaktyczne Centrum Nowoczesnych Technologii Multimedialnych)
  • Laboratorium Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów i Metod Numerycznych
  • Laboratorium Inżynierii Dźwięku i Ambiofonii (Badawczo-Dydaktyczne Centrum Nowoczesnych Technologii Multimedialnych)