Zaproszenie na wykład otwarty pt. Zobaczyć ciepło 07.06.2022 10:27

Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zaprasza na otwarty wykład pt. "Zobaczyć ciepło", który odbędzie się w dniu 15 czerwca 2022 r. (środa) o godz. 16:30.

Każdy obiekt o temperaturze większej od zera bezwzględnego (OK) emituje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni. Długość fali emitowanego promieniowania jest powiązana z temperaturą ciała. Rozwój technologii umożliwił nam wykrycie tego promieniowania i zobrazowanie go, dzięki czemu możemy zobaczyć rozkład temperatury na powierzchni badanych obiektów. Na wykładzie dr Barbara Grochowalska opowie historię badań nad promieniowaniem cieplnym, które doprowadziły do narodzin kwantów. Opowie też, jak badania temperatury obiektów pozwala nam zrozumieć otaczający nas świat - od wielkoskalowego wszechświata, po zupełnie przyziemne sprawy związane z badaniem struktur technicznych, ale też ludzi, czy zwierząt.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Spotkanie odbędzie się w sali A110 w budynku WE przy ul. Sikorskiego 37.

Zapraszamy!