Ogłoszenia

"Czy można światłem przesuwać obiekty?" - zapraszamy na kolejny wykład dla młodzieży 21.02.2022 10:15

Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zaprasza na kolejny  wykład dla młodzieży pt. "Czy można światłem przesuwać obiekty?", który odbędzie się w dniu 23 lutego 2022 r. (środa) o godz. 16:30.

Wiemy, że światło przenosi energię, ale także, co jest rzeczą mniej podkreślaną - pęd, a co za tym idzie wywiera ciśnienie. Ciśnienie światła, choć w warunkach ziemskich zwykle bardzo słabe wykorzystuje się współcześnie w rozmaity sposób. Na wykładzie podane zostaną trzy przykłady: spowalnianie atomów, co pozwoliło otrzymać skrajnie niskie temperatury gazu bliskie zera kelwinów (nagroda Nobla 1997 r), manipulacje przy pomocy wiązki światła małymi obiektami jak np. bakterie - tzw. pęseta optyczna (nagroda Nobla 2018 r.), napęd kosmicznych sond żaglowych (w 2015 r. powstał projekt wysłania takich sond do najbliższej gwiazdy).

Spotkanie poprowadzi dr inż. Marek Wichtowski.

Udział jest bezpłatny.

Spotkanie odbędzie się w Audytorium im. prof. S. Skoczowskiego w budynku WE przy ul. 26 Kwietnia 10.

Zapraszamy!