Erasmus i inne programy wymiany studenckiej

Program Erasmus, którego nazwa pochodzi od imienia Erazma z Rotterdamu, został powołany w roku 1987 z myślą o tworzeniu europejskiej mobilności studentów. Erasmus jest programem współpracy między uczelniami. Przeznaczony jest przede wszystkim dla szkół wyższych, ich studentów i pracowników. W niektórych jego akcjach mogą uczestniczyć także inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują z uczelniami.

Celem Erasmusa jest podnoszenie jakości kształcenia w krajach uczestniczących w tym programie poprzez rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz wspieranie mobilności studentów i pracowników szkół wyższych.

W latach akademickich 2007/2008 – 2013/2014 Erasmus był częścią programu Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” (The Lifelong Learning Programme). Od roku 2014/2015 zagraniczne wyjazdy na studia częściowe i praktyki zawodowe realizowane są w ramach programu Erasmus+ (Akcja 1 – Mobilność edukacyjna). Na danym stopniu studiów wyjechać można maksymalnie na 12 miesięcy (na studia i praktykę łącznie). Oznacza to, że ta sama osoba może ubiegać się o kilkukrotny wyjazd na studia i praktykę. Możliwości wyjazdu na praktykę otwarte są również dla absolwentów uczelni – do kwalifikacji należy przystąpić na ostatnim roku studiów, natomiast wyjazd należy zrealizować w ciągu 12 miesięcy od ukończenia studiów.

Informacje na temat wyjazdów na studia do zagranicznej uczelni partnerskiej:
https://www.erasmusplus.zut.edu.pl/pol/wyjazdy-stypendialne-dla-studentow-i-doktorantow/studia.html

Informacje na temat wyjazdów na długoterminową praktykę zawodową do zagranicznego przedsiębiorstwa:
https://www.erasmusplus.zut.edu.pl/pol/wyjazdy-stypendialne-dla-studentow-i-doktorantow/praktyka.html

Mobilność krótkoterminowa:
https://www.erasmusplus.zut.edu.pl/pol/wyjazdy-stypendialne-dla-studentow-i-doktorantow/mobilnosc-krotkoterminowa-programy-mieszane.html

Wykaz uczelni partnerskich Wydziału Elektrycznego:
https://www.erasmusplus.zut.edu.pl/pol/uczelnie-partnerskie-erasmus/wydzial-elektryczny.html

Informacji na temat programu Erasmus+ udziela Pełnomocnik Dziekana ds. dydaktycznej współpracy międzynarodowej – mgr inż. Justyna Nowaczyk – dziekanat, pok. C320, telefon: 91 449 4113, e-mail: justyna.nowaczyk@zut.edu.pl.

MOSTAR

Program MostAR działa od roku akademickiego 2023/2024 w oparciu o Porozumienie zawarte między uczelniami partnerskimi w sprawie wymiennego kształcenia studentów. W realizacji programu uczestniczą następujące uczelnie:   

  • Politechnika Bydgoska im. J.J. Śniadeckich   
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie   
  • Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach   
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie   
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu   
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu   
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie   
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie   
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Więcej informacji o programie MostAR znajdziesz na stronie ZUT.