V Sympozjum "Młodzi. Technika. Przemysł." na Wydziale Elektrycznym ZUT 14.03.2023 09:28

W dniu 9 marca 2023 r. w Audytorium im. Prof. Stanisława Skoczowskiego zainaugurowano piątą edycję ogólnopolskiego wydarzenia "Młodzi. Technika. Przemysł." zorganizowanego przez młodzież reprezentującą organizacje: IEEE Student Branch Szczecin oraz Akademickie Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy WE ZUT i Oddziale Szczecińskim SEP. Tegoroczne sympozjum, którego głównym celem jest kontynuacja współpracy i wymiany doświadczeń między środowiskami akademickimi, stowarzyszeniowymi oraz przemysłem, odbyło się pod hasłem: "Przełącz się na atomOZE!".

Wykład inauguracyjny dotyczący technologii wodorowej poprowadził Tomoho Umeda, prezes i założyciel spółki Hynfra oraz Hynfra Energy Storage, wśród prelegentów znaleźli się także dr inż. Andrzej Montwiłł, pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. OZE i wodoru, oraz Krzysztof Hajdrowski, Kierownik Biura Innowacji i Nowych Technologii spółki Enea. Z kolei w panelu dyskusyjnym na temat wyzwań, przed którymi stoi krajowy system energetyczny, udział wziął m.in. prodziekan WE dr hab. inż. Paweł Dworak, prof. ZUT.

Podczas inauguracji, poprowadzonej przez dwójkę naszych doktorantów: mgr inż. Paulinę Górę i mgr. inż. Michała Cichowicza, w uznaniu działań środowiska szczecińskiego w promocję osiągnięć Michała Doliwo-Dobrowolskiego, wręczono Prezesowi szczecińskiego oddziału SEP dr. hab. inż. Marcinowi Wardachowi, prof. ZUT miniaturę odsłoniętego w ubiegłym roku pomnika-ławeczki tego wynalazcy. Z kolei Dziekan WE dr hab. inż. Krzysztof Okarma, prof. ZUT w podziękowaniu za dobrą współpracę z SEP odebrał opracowany graficznie poczet pierwszych elektryków polskich. Dyplom uznania za uzyskanie stypendium organizacyjnego SEP otrzymał mgr inż. Ryszard Łukaszuk.

W trakcie pierwszego dnia sympozjum młodzież miała także okazję odwiedzić stoiska Partnerów wydarzenia, a podczas drugiego dnia obrad miały miejsce dwa bloki szkoleń technicznych. W obradach, szkoleniach oraz zorganizowanych w foyer Targach Firm wzięło udział kilkuset studentów oraz uczniów ze szkół średnich ze Szczecina i regionu.

Władze Wydziału Elektrycznego składają serdecznie podziękowania i gratulacje całemu Komitetowi Organizacyjnemu sympozjum, któremu przewodniczył inż. Wojciech Pilecki, aktualnie student studiów II stopnia na kierunku Elektrotechnika.

Zapis transmisji pierwszego dnia obrad jest dostępny na Facebooku Akademickiego Koła SEP pod adresem: www.facebook.com/AKSEPSzczecin/videos/1145306586152425/

Zdjęcia: Aurelia Kołodziej/ZUT