Ze względów organizacyjnych (odwołane loty) wykład prof. Silvii Mittler zostaje przeniesiony na czwartek 30.03.2023r. na godzinę 13.00.
Zapraszamy w czwartek 30.03.2023 r. o godzinie 13:00 do sali C301 w budynku przy ul. 26 Kwietnia 10 na otwarty wykład pt. OMCVD Gold Nanoparticles for Sensing: a Waveguide Transmission Sensor and an Ensemble Linewidth Narrowing Effect, który wygłosi prof. Silvia Mittler z University of Western Ontario w Kanadzie.
Podczas wykładu przedstawiony zostanie nowy typ czujnika do wykrywania substancji biomedycznych i chemicznych, wykorzystujący wzbudzanie quasicząstek powstających na powierzchni granicznej pomiędzy dwoma ośrodkami czyli zlokalizowanych plazmonów powierzchniowych przez mody falowodowe. Każda zmiana w lokalnym środowisku nanocząstek złota pokrywających czujnik zmienia stopień sprzężenia między plazmonami a polimerowym falowodem planarnym, powodując modulację sygnału wyjściowego. System taki jest bardziej czuły oraz mniej podatny na szumy optyczne i zmiany położenia niż inne czujniki plazmonowe. Po dalszej optymalizacji tego rodzaju czujniki będą mogły być masowo produkowane i stosowane w wysokowydajnych urządzeniach przesiewowych, służących do wykrywania różnego rodzaju preparatów chemicznych i biologicznych.
Na wykładzie przedstawiona zostanie również hipoteza grupowania się nanocząstek złota wyjaśniająca efekt zawężenia linii spektralnej obserwowany po funkcjonalizacji nanocząstek i wiązaniu analitu. Wyniki te można wykorzystać do dodatkowego monitorowania procesów rozpoznawania w nowatorskiej platformie detekcyjnej umożliwiającej jednoczesny pomiar rezonansowej długości fali i zwężenia widma. Układ taki łączy zalety obu rodzajów badań umożliwiając jednocześnie miniaturyzację urządzenia i pomiary w czasie rzeczywistym.