Udział drużyny ZUT w Międzynarodowych Zawodach Robotów ROBOmotion 2021 23.12.2021 11:30

Pod koniec listopada w Rzeszowie odbyły się Międzynarodowe Zawody Robotów ROBOmotion 2021. Wydarzenie zorganizowało Koło Naukowe Automatyków i Robotyków „ROBO” oraz Koło Naukowe Elektroniki i Technologii Informatycznych „KNEiTI” działających przy Politechnice Rzeszowskiej.

W wydarzeniu wzięła udział drużyna z Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Mechanicznego ZUT w składzie:

-  inż. Michał Cichowicz (Student 1 roku Elektrotechniki S2 WE ZUT oraz 1 roku Mechaniki i Budowy Maszyn S2 WIMiM ZUT) (Prezes SKN SKORP, Prezes SKN Mechatroników, Członek IEEE SB, Członek AK SEP),
-  inż. Aleksandra Ogórska (Studentka 1 roku Mechaniki i Budowy Maszyn S2 WIMiM ZUT)(Wiceprezes SKN Mechatroników, Członek SKN SKORP),
-  inż. Piotr Strobejko (Student 1 roku Mechaniki i Budowy Maszyn S2 WIMiM ZUT) (Wiceprezes SKN Mechatroników, członek SKN SKORP),
-  Adrian Paluszewski (Student 4 roku Automatyki i Robotyki S1 WE ZUT) (Wiceprezes SKN SKORP, Członek AK SEP),
-  Szymon Pacholski (Student 4 roku Elektrotechniki S1 WE ZUT) (Członek SKORP, Członek SKN Mechatroników, Członek AK SEP, Członek IEEE SB),

Robot naszej drużyny ZUT – KALISA - startował w konkurencji SmashBots by RoboLAB. Zgodnie z zasadami robot o wymiarach 300x300x200 mm, wyposażony w broń, miał zdominować i zniszczyć robota-przeciwnika. W walkach wzięły udział roboty z 8 drużyn.

A tak o przebiegu zawodów opowiedział nam inż. Michał Cichowicz:

„O godzinie 12:30 rozpoczęliśmy swoją pierwszą i niestety jedyną walkę. Ze względu na trudności spowodowane przez niekorzystne dla nas podłoże areny prawie nie mogliśmy się poruszać, lecz… w momencie, gdy przeciwnik do nas podjechał, nasz rozpędzony obrotowy wał spowodował zerwanie jego paska, a także obrócił robota na drugą stronę tak, że ten się zaklinował i nie mógł wykonać żadnego ruchu. Sędziowie uznali jednak, że skoro nie możemy się ruszyć (choć przywróciliśmy przeciwnika), to jednak jemu należy się zwycięstwo. Tym samym sposobem pożegnaliśmy się z wejściem do półfinału.

Dzięki tym zawodom wiele doświadczenia w budowie robotów bojowych. Jak na pierwszy raz uważamy, że osiągnęliśmy mały sukces.

Naszym mottem podczas tych zwodów było: „Współpraca łączy, a nie dzieli!”.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do budowy naszego robota, a przede wszystkim:
-  Opiekunom kół naukowych, czyli: mgr. inż. Andrzejowi Biedce (KISSE WE ZUT) (opiekunowi SKN SKORP), mgr. inż Pawłowi Prajzendancowi (KMiNE WE ZUT) (opiekunowi IEEE SB), dr. inż. Pawłowi Herbinowi (KZP WIMiM ZUT) (opiekunowi SKN Mechatroników „SKM”), a także dr. hab. inż. Marcinowi Wardachowi, prof. ZUT (KMiNE WE ZUT) (opiekunowi AK SEP) za wsparcie merytoryczne, konstrukcyjne i zaopatrzeniowe, a także za dostęp do pracowni warsztatowych, gdzie powstawał nasz robot,
-  Panu dr. inż. Krzysztofowi Filipowiczowi (KTW WIMiM ZUT) za dokonanie obróbki mechanicznej elementów broni naszego robota,
-  Rektorowi ZUT za przyznanie nam środków finansowych do budowy robota oraz sfinansowanie wyjazdu,
-  Firmie NETTIGO za zaopatrzenie nas w niezbędne mikrokontrolery.
-  Koledze Krzysztofowi Baradziejowi (Studentowi 4 roku Elektrotechniki S1 WE ZUT, członkowi SKN SKORP, członkowi zarządu AK SEP, członkowi zarządu IEEE SB) za przygotowanie pakietów akumulatorowych niezbędnych do zasilania naszego robota.

Dziękujemy także wszystkim kolegom i koleżankom za dopingowanie nas na zawodach!

Mawiają, że raz się wychodzi „z tarczą”, a raz „na tarczy”. Tym razem jesteśmy „na tarczy”, lecz dokonamy modernizacji i niebawem z pewnością wrócimy „z tarczą” zwyciężając w kolejnych zawodach.

A ty? Chcesz także nam pomóc budować roboty i nie tylko? Zapraszamy serdecznie do naszych kół naukowych!

Kontakt:
1. michal_cichowicz@zut.edu.pl (SKN SKORP oraz SKN Mechatroników)
2. rafal-pstrokonski@zut.edu.pl (IEEE SB)
3. jakub_ciurus@zut.edu.pl (AK SEP)

Jeszcze raz dziękujemy za te zawody i do zobaczenia następnym razem!”

fot. Organizator