Program dla osób niepełnosprawnych "Aktywny Samorząd" 20.02.2017 14:50

Uprzejmie informujemy, że Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - Dział Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Szczecinie przystąpił do realizacji w 2017 roku pilotażowego programu „Aktywny Samorząd”. Głównym celem programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osoby niepełnosprawne w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.Dofinansowanie może uzyskać osoba niepełnosprawna, która:

• posiada znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
  • pobiera naukę w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium lub ma przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi.

W programie nie mogą uczestniczyć osoby niepełnosprawne, które:

• posiadają wymagalne zobowiązania wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub wobec Realizatora programu,
  • aktualnie mają przerwę w nauce (np. urlop dziekański, urlop zdrowotny).

W 2017 roku kwota dofinansowania kosztów nauki na semestr/półrocze wynosi w przypadku:

• dodatku na pokrycie kosztów kształcenia – do 1.000 zł,
  • dodatku na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego – do 4.000 zł,
  • opłaty za naukę (czesne) – wysokość kosztów czesnego w ramach jednej, aktualnie realizowanej formy kształcenia na poziomie wyższym (na jednym kierunku) - niezależnie od daty poniesienia kosztów; dofinansowanie powyżej kwoty 3.000 zł jest możliwe, jeśli wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu Wnioskodawcy nie przekracza kwoty 583 zł (netto) na osobę.

Termin zakończenia przyjmowania wniosków o dofinansowanie kosztów nauki w 2017 roku mija:

• 30 marca 2017 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2016/17)
  • 10 października 2017 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2017/18)

Więcej informacji na temat tego programu znajdą Państwo pod adresem: www.pfron.org.pl/pl/studenci