Doktoranci Wydziału Elekrycznego współtwórcami nowoczesnego biosensora grafenowego 11.05.2017 14:57

Zachęcamy do lektury artykułu pt. Czy biznes da na biosensor, który ukazał się w dzisiejszym wydaniu Kuriera Szczecińskiego (str. 12).Możemy przeczytać w nim o nowoczesnym biosensorze grafenowym, która ma pomóc w szybszym i precyzyjniejszym diagnozowaniu pacjentów. Urządzenie to zostało opracowane przez zespół Katedry Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki pod kierownictwem dr. inż. Krzysztofa Penkali, przy współpracy Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Meditest, a w jego skład weszli również doktoranci naszego Wydziału - mgr inż. Michał Raczyński oraz mgr inż. Łukasz Przeniosło. Innowacyjność konstrukcji przejawia się głównie w wykorzystaniu elektrod grafenu, który charakteryzuje się m.in. większą elastycznością i przewodnością elektryczną oraz lepszymi właściwościami optycznymi od dotychczas stosowanych materiałów. Biosensor autorstwa naszych naukowców jest mniejszy, prostszy w obsłudze i o wiele tańszy w produkcji od dostępnych na rynku. Umożliwia szybką i precyzyjną analizę np. DNA, przeciwciał, bakterii czy wirusów, poza specjalistycznym laboratorium np. w gabinecie lekarskim. Urządzenie to może być wykorzystywane również do pomiarów stężenia glukozy we krwi. Za udział we współtworzeniu biosensora obaj nasi doktoranci otrzymali dwukrotnie Stypendium Naukowe Prezydenta Miasta Szczecin.O naszych naukowcach napisali również:

Serdecznie gratulujemy!