Złoty medal MTP 20.06.2011 17:26

W dniach 14 – 17 czerwca 2011 w Poznaniu już po raz kolejny odbyły się jedne z największych w Europie Targi nowoczesnych technologii w wytwarzaniu – Innowacje Technologie Maszyny.W tym roku najważniejszym elementem wystawy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie była Sterowana Numerycznie Trójosiowa Mikrofrezarka SNTM-CM-ZUT-1, zbudowana przez zespół Centrum Mechatroniki Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Mikrofrezarka ta jest wynikiem realizacji projektu badawczego (grant rozwojowy N R03 0050 06) gotowym do transferu do praktyki gospodarczej.Ta innowacyjna maszyna została zgłoszona do Konkursu o Złoty Medal MTP na targach INNOWACJE – TECHNOLOGIE – MASZYNY POLSKA 2011.Gala wręczenia nagród ITM Polska 2011, a w tym Złotych Medali Międzynarodowych Targów Poznańskich miała miejsce dnia 15 czerwca br. w Pawilonie nr 11 (Iglicy Targowej) na terenie MTP. Galę Nagród prowadził Prezes Zarządu MTP, pan Andrzej Byrt.Nagrodę Złotego Medalu MTP za produkt SNTM-CM-ZUT-1 z rąk Prezesa MTP oraz przewodniczącego Kapituły Konkursu odbierali osobiście: prof. zw. dr inż. dr h.c. multi Krzysztof Marchelek pomysłodawca i założyciel Centrum Mechatroniki, którego członkowie uczestniczą w badaniach nad różnymi problemami z obszaru technologii obrabiarek CNC, dr hab. inż. Stefan Domek, prof. ZUT (Dziekan Wydziału Elektrycznego) oraz dr inż. Bogdan Broel-Plater, kierownik projektu, w ramach którego powstał nagrodzony produkt.Jest to kolejny już Złoty Medal MTP, zdobyty przez zespół Centrum Mechatroniki w przeciągu ostatnich lat. Poprzedni uzyskano za projekt O.C.E.A.N. – otwarty modułowy system sterowania obrabiarki CNC (Open modular control system of the CNC machine) realizowany przez zespół pod kierownictwem dr hab. inż. Stefana Domka podczas targów ITM Polska 2009. Złoty Medal MTP ma uznaną tradycję i renomę, a w powojennej historii Targów Poznańskich przyznawany jest od 1979 roku i cieszy się dużym uznaniem wystawców krajowych i zagranicznych.W tym roku, poza mikrofrezarką, na stoisku ZUT w Szczecinie zwiedzający mogli podziwiać unikalny system do multimedialnej prezentacji trójwymiarowej, opracowany przez doktorantów Wydziału Elektrycznego (mgr inż. Łukasz Urbański) oraz Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki (mgr inż. Kamil Stateczny), jak również pracę dyplomową studentów kierunku Automatyka i Robotyka „minigolf”, zrealizowaną z użyciem komponentów sprzętowych i programowych firmy Bosch Rexroth.

Fot. Bogdan Broel-Plater, Marcin Matuszak