Zjazd Partnerów międzynarodowego projektu H-OPTO 14.10.2017 13:37

W dniach 10 - 12.11.2017 r. odbył się w Szczecinie Zjazd Partnerów międzynarodowego projektu H-OPTOMaintenance and deployment of optical and in-home networks” w ramach programu Celtic Plus (2017-2020).Spotkanie, zorganizowane przez prof. Ewę Weinert-Rączkę oraz dr. Grzegorza Żeglińskiego z Katedry Telekomunikacji i Fotoniki Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie, odbyło się w pomieszczeniach RCITT przy ul. Jagiellońskiej 20-21.Projekt, który formalnie rozpoczął się w 2017 roku, poprzedzony był roboczymi spotkaniami w Sztokholmie i Bilbao, w których ze strony naszej Uczelni uczestniczył dr inż. Grzegorz Żegliński.Spotkanie w Szczecinie dotyczyło wszystkich pięciu zadań Projektu, oznaczonych symbolem WP (Work Packages)

• WP1 Project Management
  • WP2 Outdoor Infrastructure and topology
  • WP3 Management and indoor infrastructure
  • WP4 Fibre deployment technologies and costs
  • WP5 Dissemination

Omawiane technologie i zagadnienia są nowe - zarówno pod kątem naukowym, jak i inżynierskim. Dotyczą teraźniejszych i przyszłych teleinformatycznych instalacji radiowo-światłowodowych.W dwóch pierwszych dniach zjazdu odbyły się sesje robocze i wykłady naukowe. Uczestnicy zwiedzili również Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki (LTTiF).W dniu 12 października 2017 r. zorganizowane zostało spotkanie otwarte w formie warsztatów dla wybranych firm teleinformatycznych i uczestników H-OPTO.W czasie spotkania zaprezentowane zostały między innymi najnowsze osiągnięcia czterech przedsiębiorstw:

1. “Optical Fiber Line Monitoring System” (DLL Partners S.A. and West Pomeranian University of Technology Szczecin)
  2. “FTTA Essential Elements of 4G and 5G Network Construction” and “New Type of PLC and FBT Broadband Splitters” (Cellco Communications Sp. z o.o.)
  3. “The New Methods of Optical Fiber Analysis using Wavelength Division Multiplexing Optical Time Domain Reflectometry Technique” (Rateart)
  4. “FTTH Network System and New XSGPON Solution Platform: Practical aspects of Installation” (Icotera)

Szczegółowe informacje na temat projektu H-OPTO można znaleźć na stronie www.celticplus.eu/project-h-opto/