Zapraszamy na Festiwal Nauki na Wydziale Elektrycznym 08.09.2017 11:40

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w Festiwalu Nauki, który odbędzie się 22 września 2017 r. (piątek). W ramach programu imprezy przygotowaliśmy ciekawe wykłady i warsztaty, których tematyka odzwierciedla zagadnienia naukowe będące w obszarze zainteresowań naszych pracowników.Wszystkie zajęcia odbędą się w budynku Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 Kwietnia 10.

Program
10.00 – 11.00 IoT - rozterki dewelopera dr inż. Piotr LechNa wykładzie można będzie się dowiedzieć jak skonfigurować środowisko deweloperskie do tworzenia oprogramowania IoT, jaki system operacyjny będzie w tym przypadku najlepszy. Ponadto, podpowiemy jaką zgromadzić dokumentację i gdzie ją znaleźć. To wszystko musi wiedzieć projektant urządzeń IoT zanim przystąpi do wdrożenia swoich pomysłów. Zagadnienia zaprezentowane zostaną na przekładzie platformy IoT BPI-G1.Kategoria: wykładMiejsce: budynek Wydziału Elektrycznego, ul. 26 Kwietnia 10 , sala 137 (audytorium)Adresaci: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych 10.00 – 14.00 Warsztaty elektroniczne – „Mój pierwszy układ elektroniczny”W trakcie warsztatów spróbujesz swoich sił w montażu układów elektronicznych. Otrzymasz elementy niezbędne do zmontowania wybranego przez Ciebie układu elektronicznego, a także lutownicę, cynę i pomoc „zawodowców”. Po podłączeniu zbadasz jego możliwości a zmontowany układ zabierzesz ze sobą na pamiątkę wizyty na Wydziale Elektrycznym ZUT. Wierzymy, że wrócisz na nasz wydział jako student i zaprojektujesz oraz zmontujesz i uruchomisz w ramach zajęć niejedno ciekawe i użyteczne urządzenie elektroniczne.Kategoria: warsztatMiejsce: budynek Wydziału Elektrycznego, ul. 26 Kwietnia 10 - holAdresaci: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych 11.00 – 12.00 Jak Pitagorasa i Bacha połączył Hertz czyli o strunach, strojach i częstotliwości dr inż. Witold MickiewiczNa wykładzie przedstawione zostaną podstawy ruchu falowego, w szczególności zależności między częstotliwością drgań struny, jej długością i percepcją wysokości dźwięku przez człowieka. Przeprowadzimy generację dźwięków złożonych za pomocą komputera obrazując tym pojęcie częstotliwości harmonicznych i alikwotów. Będzie to prezentacja z minimum matematyki i maksimum pokazów na żywo.Kategoria: wykładMiejsce: budynek Wydziału Elektrycznego, ul. 26 Kwietnia 10 , sala 137 (audytorium)Adresaci: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych 12.00 – 13.00 Współczesne technologie laserowe dr inż. Andrzej ZiółkowskiMimo stosunkowo krótkiej historii technologie laserowe należą do najszybciej rozwijających się obszarów współczesnej techniki. Światło laserowe, generowane coraz bardziej wyrafinowanymi metodami zdobywa coraz szersze pola zastosowań. Lasery na dobre zadomowiły się w medycynie, telekomunikacji, elektronice, a nawet w sztuce. Wykład pozwoli zrozumieć tajemniczy świat technologii laserowych. Przedstawione zostaną główne koncepcje pozwalające zrozumieć jak działają lasery oraz jakie są ich współcześnie konstrukcje.Kategoria: wykładMiejsce: budynek Wydziału Elektrycznego, ul. 26 Kwietnia 10 , sala 137 (audytorium)Adresaci: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych 13.00 – 14.00 Modelowanie przetworników elektromagnetyczno-akustycznych dr hab. inż. Marcin ZiółkowskiNa wykładzie dowiemy się jak wykorzystując zjawiska elektromagnetyczne można wzbudzić falę dźwiękową, a nawet ultradźwiękową. Wspólnie przeanalizujemy różne konfiguracje przetworników elektromagnetyczno-akustycznych wykorzystywanych zarówno w muzyce, jak i badaniach nieniszczących. Zobaczymy i "poczujemy" to, co niewidzialne a intrygujące. "Seeing is believing".Kategoria: wykładMiejsce: budynek Wydziału Elektrycznego, ul. 26 Kwietnia 10 , sala 137 (audytorium)Adresaci: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Do zobaczenia we wrześniu na Wydziale Elektrycznym!