XVIII Międzynarodowe Sympozjum Elektrotechniki Teoretycznej ISTET 2015 20.08.2015 09:52

W dniach od 7 do10 czerwca 2015 roku w Kołobrzegu w hotelu Aquarius odbyło się kolejne XVIII Międzynarodowe Sympozjum Elektrotechniki Teoretycznej (XVIII International Symposium on Theoretical Electrical Engineering - ISTET). Sympozjum zostało zorganizowane przez Katedrę Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki Wydziału Elektrycznego ZUT. Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczył dr hab. inż. Tomasz Chady prof. ZUT, Prezes Polskiego Towarzystwa Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej SIMP. Wiceprzewodniczącymi byli prof. dr inż. Ryszard Sikora i dr hab. inż. Michał Zeńczak, prof. ZUT. Sympozjum odbyło się pod honorowym patronatem Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Elektryków Polskich SEP i JM Rektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W organizacji konferencji wziął również udział Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej (PTBNiDT) i Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej (PTETiS).

Sympozjum ISTET zostało zainicjowane przez grupę ekspertów w dziedzinie elektrotechniki teoretycznej. Pierwsze z sympozjów odbyło się w 1981 roku w Bratysławie, a kolejne organizowane były w różnych europejskich ośrodkach wymienionych w porządku chronologicznym: Ilmenau (Niemcy), Moskwa (Rosja), Ilmenau (Niemcy), Budapeszt (Węgry), Cottbus (Niemcy), Szczecin (Polska), Saloniki (Grecja), Palermo (Włochy), Magdeburg (Niemcy), Linz (Austria), Warszawa (Polska), Lwów (Ukraina), Szczecin (Polska), Lubeka (Niemcy), Klagenfurt (Austria), Pilzno (Czechy).

Seria sympozjów ISTET poświęcona jest badaniom naukowym i edukacji w zakresie teorii i zastosowań pól elektromagnetycznych, analizy obwodów elektrycznych i elektronicznych, przetwarzania sygnałów, bioelektromagnetyzmu, sztucznej inteligencji, mikroelektroniki, materiałów magnetycznych, maszyn i napędów elektrycznych, kontroli systemów elektromagnetycznych i dydaktyce elektrotechniki. Ponadto, po raz pierwszy w historii ISTET, Szczecińska Sekcja Polskiego Towarzystwa Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej (PTBNiDT) zorganizowała specjalistyczną sesję na temat wybranych zagadnień badań nieniszczących metodami elektromagnetycznymi.

W uroczystym otwarciu Sympozjum udział wzięli między innymi: przedstawiciele władz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie: Prorektor prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka, Dziekan Wydziału Elektrycznego prof. dr hab. inż. Stefan Domek, honorowy Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Naukowego i jednocześnie Przewodniczący Szczecińskiego Oddziału PTETiS prof. dr inż. Ryszard Sikora, Przewodniczący Koszalińskiego Oddziału SEP Pan Zenon Lenkiewicz. Wydział Mechaniczny ZUT reprezentował prof. dr hab. inż. Jerzy Nowacki.

Ogółem w Sympozjum wzięło udział 75 naukowców z 16 krajów Europy, obu Ameryk i Azji, którzy zaprezentowali ponad 80 prac w ramach 6 sesji oralnych i 3 sesji plakatowych. Udział uczestników z poszczególnych krajów przedstawiono na rysunku 1. Niestety uczestnicy z niektórych krajów nie mogli wziąć udziału w sympozjum ze względu na problemy wizowe.

wykres2
Rys. 1 Udział uczestników ISTET z poszczególnych krajów

W trakcie Sympozjum wygłoszono 4 zaproszone referaty:

• Masato Enokizono: „How to Decrease Loss and Upgrade Efficiency of Electrical Machines by Vector Magnetic Characteristic Technology”.
  • Ludger Klinkenbusch, Hdendric Brűns: „Multipole Analysis and Complex-Source Beams in Scalar and Electromagnetic Fields”.
  • Joao Marcos Rebello, Cesar Camerini, Gabriela Pereira: „Materials Characterization Using Electromagnetic Nondestructive Testing Techniques”
  • Tomasz Kurpicz, Ad Van Der Linden: „COMSOL Multiphysics for Electromagnetic Simulations”.

Zorganizowana została również konkursowa sesja plakatowa dla studentów i doktorantów. Uczestnicy sympozjum w tajnym głosowaniu wybrali jako najlepszą w tej kategorii pracę pt. „A Hybrid Method for the Calculation of the Inductances of Coils with and without deformed Turns” przedstawioną przez Pana Hua Li. W drugim dniu sympozjum zorganizowano przyjęcie, które uświetnione zostało występem kwartetu smyczkowego z Filharmonii Szczecińskiej.Rozszerzone artykuły zaprezentowane w trakcie sympozjum, po uzyskaniu pozytywnych opinii recenzentów, będą publikowane w specjalnym wydaniu czasopisma COMPEL (The International Journal for Computation and Mathematics in Electrical), w Archwiwum Elektrotechniki (czasopiśmie Polskiej Akademii Nauk) i w Przeglądzie Elektrotechnicznym.Następna konferencja ISTET’17 odbędzie się w Ilmenau jako część uroczystości poświęconych setnej rocznicy urodzin wybitnego niemieckiego uczonego elektryka i inicjatora sympozjum ISTET, profesora Filipowa. Kolejną konferencję ISTET’19 planuje się zorganizować w Sofii. Zgłoszono też chęć zorganizowania sympozjum ISTET’21 ponownie w Szczecinie.

<p style="text-align: justify;"