XLVII Międzynarodowe Sympozjum Maszyn Elektrycznych - SME 2011 05.07.2011 09:07

W dniach 19-22 czerwca br. w Szczecinie odbyło się Międzynarodowe Sympozjum Maszyn Elektrycznych. Było to 47. spotkanie pracowników krajowych oraz zagranicznych ośrodków naukowych i przemysłowych zajmujących się szeroko pojętą tematyką maszyn elektrycznych.Za stronę merytoryczną Sympozjum odpowiadał Komitet Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk pod przewodnictwem prof. Kazimierza Zakrzewskiego, a od strony organizacyjnej - Katedra Elektroenergetyki i Napędów Elektrycznych Wydziału Elektrycznego pod przewodnictwem jej kierownika prof. Ryszarda Pałki.Uroczystego otwarcia Sympozjum, na Wydziale Elektrycznym, dokonali Przewodniczący Komitetu Naukowego prof. Kazimierz Zakrzewski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego prof. Ryszard Pałka oraz Prorektor ds. Nauki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Ryszard Kaleńczuk. Na otwarciu obecni byli pracownicy Wydziału Elektrycznego ZUT, wśród nich były Dziekan Wydziału prof. Andrzej Brykalski, prof. Ryszard Sikora oraz prof. Stanisław Gratkowski, a także zaproszeni goście oraz doktoranci. Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się pierwsza sesja plenarna, podczas której referat wygłosił prof. Bartłomiej Głowacki z University of Cambridge. Po zakończeniu tej sesji uczestnicy przenieśli się do Hotelu Focus, by kontynuować obrady, które rozpoczęły się od uroczystej sesji poświęconej 50-leciu Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej oraz 42-leciu Szczecińskiego Oddziału PTETiS. Sesję tę poprowadził Przewodniczący Oddziału prof. Michał Zeńczak. Podczas sesji został wygłoszony referat autorstwa prof. Jerzego Hickiewicza pt. „100-lecie Oddziału Elektrotechnicznego Politechniki Lwowskiej, początki polskiego wyższego szkolnictwa elektrotechnicznego w trakcie zaborów”.Referaty uczestników Sympozjum zaprezentowane zostały podczas czterech sesji plenarnych oraz dwóch posterowych. Ich tematyka obejmowała zagadnienia takie jak: współpraca maszyn elektrycznych z systemem elektroenergetycznym - energetyka odnawialna, zagadnienia teorii i projektowania maszyn elektrycznych, nowe konstrukcje i technologie maszyn elektrycznych i transformatorów, modele matematyczne i symulacja, zjawiska pasożytnicze w maszynach elektrycznych, zagadnienia cieplne i mechaniczne w maszynach elektrycznych, współpraca maszyn elektrycznych z urządzeniami energoelektronicznymi, maszyny elektryczne specjalne, problemy nauczania maszyn elektrycznych oraz monitoring, diagnostyka i zabezpieczenia maszyn elektrycznych.Zgłoszone referaty recenzowane były przez członków Komitetu Naukowego SME. Po uzyskaniu pozytywnych opinii, do druku skierowanych zostało 70 referatów, które opublikowano w punktowanym czasopiśmie "Maszyny elektryczne. Zeszyty Problemowe", wydawanym przez BOBRME Komel w Katowicach. Najlepsze referaty opublikowane zostaną również w Przeglądzie Elektrotechnicznym, Archives of Electrical Engineering oraz Wiadomościach Elektrotechnicznych.W czasie Sympozjum, uczestnicy mogli także zapoznać się z ofertą firm sponsorujących. Przygotowane zostały stoiska, na których prezentowały się m.in. firmy Danfoss oraz Tespol. Dodatkowo, w programie zaplanowano seminaria. Pierwsze z nich dotyczyło „Oddziaływania napędów dużej mocy na sieć zasilającą” - o tych ważnych zagadnieniach mówił p. Andrzej Wnuk z firmy Danfoss. „Oprogramowania LabVIEW oraz systemy pomiarowe National Instruments wspomagające projektowanie oraz diagnostykę maszyn elektrycznych” zaprezentował p. Paweł Reszel z firmy National Instruments.Dzięki wsparciu sponsorów, organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Oprócz przyjęcia w Marnie uczestnicy zwiedzili Szczecin z lądu oraz z wody, odbywając rejs po porcie i jeziorze Dąbskim. Atrakcją ostatniego dnia Sympozjum była spektakl przygotowany przez aktorów Teatru Polskiego, a po nim uroczysta kolacja.Podczas zamknięcia obrad prof. Tadeusz Glinka dokonał podsumowania Sympozjum, wysoko oceniając poziom prezentowanych referatów, jak również doskonałą organizację. Prof. Ryszard Pałka w imieniu Komitetu Organizacyjnego podziękował uczestnikom za stworzenie naukowego klimatu podczas sesji naukowych.