XIII Symposium on New Trends in Audio and Video – NTIAV 2010 21.10.2010 12:26

W dniach od 14 do 16 października bieżącego roku, na Wydziale Elektrycznym ZUT odbyło się XIII Sympozjum "Nowości w Technice Audio i Wideo". Organizatorami imprezy byli pracownicy Zakładu Wibroakustyki Wydziału Techniki Morskiej, Katedry Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki oraz Katedry Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej Wydziału Elektrycznego, przy wsparciu Polskiej Sekcji Stowarzyszenia Audio Engineering Society.W sympozjum czynnie uczestniczyli pracownicy naukowi z Politechnik Warszawskiej, Wrocławskiej, Gdańskiej i Poznańskiej oraz przedstawiciel Radia Wrocław i oczywiście naszego ośrodka, wygłaszając łącznie 19 referatów. Pierwszego dnia, po uroczystości otwarcia, w której uczestniczył m.in. Prorektor ds. Nauki prof. Ryszard Kaleńczuk oraz Dziekan WE prof. Stefan Domek, odbyła się sesja plenarna, podczas której referaty przedstawili prof. Zbigniew Kulka z Politechniki Warszawskiej oraz prof. Stefan Weyna z naszej Uczelni. Następnie uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia laboratoriów badawczych prof. Wyeny. Sesja popołudniowa dotyczyła w szczególności technik dźwięku dookólnego i zakończyła się bardzo interesującą dyskusją panelową o przyszłości, możliwościach i zagrożeniach związanych z powszechnym wprowadzaniem techniki surround do życia codziennego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też możliwość zwiedzenia laboratoriów audio i wideo Wydziału Elektrycznego.Drugi dzień obrad rozpoczął się od prezentacji systemów pomiarowych firm Audio Precision oraz Rohde&Schwarz oraz produktów rodzimego Oticon Poland Production. Po południu był również czas, aby poznać piękno Szczecina oraz pobliskiego Rezerwatu Ptaków Świdwie. Była to także okazja do zacieśnienia kontaktów mniej oficjalnych. Ostatni dzień konferencji poświęcony był tematyce związanej z systemami wizyjnymi.Podczas krótkiej ceremonii zakończenia prof. Kulka - przewodniczący Polskiej Sekcji AES - wyraził słowa uznania dla sprawnej organizacji Sympozjum. Obrady sympozjum otwarte były dla wszystkich chętnych i wzbudziły zainteresowanie zarówno pracowników jak i studentów naszego Wydziału.