Wystawa fotografii Zbigniewa Podsiadły "W SZAROŚCIACH" 07.01.2015 11:51

Dziekan Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Okręg Szczeciński Związku Polskich Artystów Fotografików zapraszają na wystawę fotografii Zbigniewa Podsiadły pt. "W SZAROŚCIACH".Wernisaż odbędzie się 13 stycznia 2015 r. o godz. 18:00 w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF na Wydziale Elektrycznym ZUT, ul. 26 Kwietnia 10, Szczecin

Wybrane zdjęcia wchodzące w skład wystawy

Zbigniew Podsiadło urodził się w 1955 roku. Mieszka i pracuje w Sosnowcu.Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2004 roku prezes Okręgu Górskiego ZPAF i członek Zarządu Głównego ZPAF. Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych. Za swą twórczość został uhonorowany między innymi: Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony Dla Kultury Polskiej". Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 roku. Członek Rady Fundacji "Centrum Fotografii". Członek Rady Programowej Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 roku. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych. Otrzymał medale i nagrody na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie.Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych. Juror wielu międzynarodowych i krajowych konkursów i wystaw fotografii, w tym Światowego Urban-2014 Street Photo Contest – Exhibition, organizowanego w Trieście. Autor ośmiu indywidualnych tematycznych wystaw problemowych.Opiekun Artystyczny Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.Wystawa "W Szarościach" prezentowana w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF to fragment dużej prezentacji z okazji 40-lecia działalności twórczej artysty, przedstawianej już w kilku miastach. Szczecińska ekspozycja to część tego dużego projektu obejmującego kilka cykli fotograficznych najbardziej charakterystycznych dla kolejnych etapów twórczości Zbigniewa Podsiadło. Jeden z tych cykli pod tytułem "Prowincja" (smutny, a czasem tragikomiczny obraz Polski małomiasteczkowej w czasach PRL-u) mogliśmy obejrzeć w roku 2008 w Galerii ZPAF w Szczecinie. Zdjęcia prezentowane na wystawie szczecińskiej w tym roku to przede wszystkim obrazy z cyklu "Industrialna Katedra".Czarno-białe zdjęcia poindustrialnego krajobrazu, z którego, jak posępna i tajemnicza gotycka katedra, wyłania się sylwetka starej, zniszczonej, nikomu niepotrzebnej cementowni. Niezwykłość tej wręcz teatralnej scenerii podkreślona jest zastosowaną techniką o dużej skali szarości od jasnych tonów do prawdziwie głębokiej czerni. Zbigniew Podsiadło, który od lat swoją wizję świata przedstawia za pomocą czarno-białej fotografii, zdaje się wręcz odbierać rzeczywistość w odcieniach szarości. Często stosowany obiektyw szerokokątny oraz żabia perspektywa dodają dramatyzmu zastanym sytuacjom, a przedstawione w ten sposób obiekty przemysłowe stają się monumentalne, co daje autorowi prawo nazywać je katedrami.Zbigniew Podsiadło nie ingeruje w przedstawianą przez siebie rzeczywistość, ale jednocześnie nie tworzy suchego dokumentu, lecz głęboko przemyślaną, a przede wszystkim emocjonalnie przeżytą, wizję odchodzącego do historii świata.
Budynek Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 Kwietnia 10
[mappress mapid="7"]