Wystawa fotografii Jerzego Mąkowskiego "Wspomnienia" 04.04.2016 13:10

Dziekan Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Okręg Szczeciński Związku Polskich Artystów Fotografików zapraszają a wystawę fotografii Jerzego Mąkowskiego pt. „Wspomnienia”.Wernisaż odbędzie się 13 kwietnia 2016 r. o godzinie 18:00 w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF na Wydziale Elektrycznym ZUT ul. 26 Kwietnia 10 w Szczecinie.Jerzy Mąkowski urodził się w 1940 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej (dr inż. w dziedzinie nauk technicznych). Wiele lat pracował w przemyśle i w biurze projektów (projektował systemy zarządzania z zastosowaniem elektronicznej techniki obliczeniowej). Był wykładowcą na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Zadebiutował na ogólnopolskiej wystawie fotografii młodzieży w 1957r. Członek grupy twórczej „STODOŁA 60”. Członek ZPAF od 1979, uczestniczył w pracach Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF, kolejno członek Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej, przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej, Członek Zarządu Okręgu, członek Rady Artystycznej ZG ZPAF, prezes ZG ZPAF, od 2007 w Okręgu Warszawskim ZPAF. Współpracuje z grupami młodzieżowymi, prowadzi szkolenia młodych entuzjastów fotografii, systematycznie uczestniczy plenerach ZPAF i innych organizacji fotograficznych, wieloletni konsultant Ogólnopolskich Warsztatów Fotograficznych DIASTAR w Starachowicach (od 25lat).Fotografuje krajobraz, architekturę, a także uprawia fotografię socjologiczną i reportaż. Posługuje się klasyczna fotografią czarno-białą i barwną, a także fotografią cyfrową. W twórczości poszukuje relacji człowiek-wydarzenie oraz widzenie-obraz.

Paweł Pierściński

Wystawa „Wspomnienia" powstała z prac wykonanych w różnym czasie i różnych krajach. Najstarsze pochodzą z lat 50-tych ubiegłego stulecia. Zestawienie par obrazów nie jest przypadkowe. Moja wieloletnia twórczość fotograficzna sprowadza się do snucia opowieści o człowieku - jego zachowaniu - jego problemach. Aparat fotograficzny to narzędzie rejestrujące zdarzenia, zasadniczo, w ułamku sekundy. Lecz jak każde narzędzie wynik zależy od jego użytkownika a nie od doskonałości technicznej posiadanego sprzętu. W moich pracach dążę do snucia opowieści zarówno poprzez pojedynczy obraz jak i przez zestawienia obrazów. Pewne powierzchnie papieru fotograficznego są pozbawione szczegółów, inne mają ich nadmiar a nawet wprowadzane są elementy sztucznego ziarna. Pragnę by moje prace fotograficzne były czytane a nie tylko pobieżnie oglądane. Jeżeli odbiorca znajdzie związki pomiędzy pracami umieszczonymi na jednej wspólnej powierzchni zamkniętej ramą to znaczy, że znaleźliśmy wspólny język -że się rozumiemy. Moim zdaniem fotografia powinna być formą kontaktu widza z twórcą a nie tylko zabawą graficzną. Mimo że i takie formy grafiki z wykorzystaniem technologii fotograficznej są powszechnie stosowane. W tej wystawie nie ważny jest rok powstania pracy ani miejsce. Ludzie wszędzie zachowują się podobnie mają podobne problemy mimo różnych ubiorów, różnych religii, różnych potrzeb dnia codziennego. Sztuczne podziały na swój obcy mają znaczenie w identyfikacji np. samolotów na kursie by uniknąć kolizji. Fotografia jest daleka od konfliktów, ma łączyć, sprawiać przyjemność lub uczyć. Zapraszam do czytania wystawy i dyskusji z autorem.