Wyróżnienie dla dr inż. Jacka Piskorowskiego XVI edycji programu stypendialnego START Fundacji Nauki Polskiej 07.04.2008 14:45

Spośród 843 kandydatów z całego kraju wybrano 118 najzdolniejszych młodych naukowców, którzy otrzymają od FNP roczne stypendium. Uroczystość wręczenia dyplomów tegorocznym laureatom programu START odbędzie się 26 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie.W tegorocznej edycji konkursu wyróżniony został między innymi dr inż. Jacek Piskorowski, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej. W listopadzie 2006 roku obronił przed Radą Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej, z wyróżnieniem, rozprawę doktorską pt. ”Synteza wybranych filtrów o zmiennych parametrach i analiza ich właściwości”. Promotorem pracy i opiekunem naukowym był dr hab. inż. Roman Kaszyński, prof. nzw. Politechniki Szczecińskiej. Praca doktorska była realizowana w ramach grantu promotorskiego finansowanego przez Komitet Badań Naukowych jako projekt badawczy nr 3 T10C 032 28. Poza tym badania nad układami o zmiennych parametrach były realizowane w ramach trzech grantów badawczych finansowanych przez Dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej, zaś wyjazd na jedną z konferencji był współfinansowany przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej w ramach stypendium konferencyjnego.Dr inz Jacek Piskorowski jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Teorii Sterowania i Technik Symulacyjnych w Instytucie Automatyki Przemysłowej.Zainteresowania naukowe dr. J. Piskorowskiego skupiły się na układach analogowycho zmiennych w czasie parametrach oraz na przetwarzaniu sygnałów na styku automatykii metrologii. Rozwijana przez niego teoria filtrów o zmiennych parametrach stanowi nowatorskie sprzężenie szeroko pojętej teorii obwodów elektronicznych oraz teorii sterowania. Problematyka układów o zmiennych parametrach cieszy się od kilku lat dużym zainteresowaniem zarówno z punktu widzenia nauki jak i techniki.Dr J. Piskorowski jest autorem i współautorem ponad 40 artykułów naukowych, w tym 6 artykułów w renomowanych czasopismach zagranicznych z tzw. listy filadelfijsiej (m.in.: IEEE Transactions on Instrumentation and Measurement, Analog Integrated Circuits and Signal Processing, Signal Processing, Mechanical Systems and Signal Processing) oraz licznych publikacji konferencyjnych (takich jak IEEE Symposium on Circuits and Systems - ISCAS, IEEE Instrumentation and Measurement Technology Conference - IMTC, IEEE International Symposium on Industrial Electronics - ISIE i innych).Dr J. Piskorowski jest czynnie związany ze światem nauki. Pełni funkcję recenzenta dla kilku renomowanych czasopism, takich jak IEEE Transactions on Instrumentation and Measurement, IEEE Signal Processing Letters, Measurement i innych, oraz dla wielu międzynarodowych konferencji. W 2007 roku otrzymał nagrodę JM Rektora za wybitne osiągnięcia naukowe.Obecnie dr J. Piskorowski kontynuuje swoje badania naukowe wspólnie z dr hab. inż. Romanem Kaszyńskim, prof. nzw. PS oraz z dr. Miguelem Angelem Gutierrez de Anda i dr. Arturo Sarmiento-Reyes z INAOE (National Institute for Astrophysics, Optics and Electronics), Puebla, Meksyk.Jego zainteresowania pozanaukowe to wędkarstwo i piłka nożna.