Aktualności

Wydział Elektryczny ZUT ma nowe laboratorium 01.07.2020 16:31

 Laboratorium Anten i Technik Wysokich Częstotliwości wzbogaciło się o najnowocześniejszą aparaturę, która jest przeznaczona do zobrazowania nieprzewodzących struktur technicznych za pomocą fal elektromagnetycznych. Łączna wartość inwestycji to 1,8 mln złotych.

 

Spektroskopy terahercowe dzięki połączeniu technik elektronicznych i optycznych, generują bardzo krótkie impulsy pola elektromagnetycznego. Impulsy te wysyłane są w kierunku badanego materiału. Po przeniknięciu przez ten materiał lub po odbiciu się od niego rejestrowany i analizowany jest jego kształt oraz widmo częstotliwościowe – wyjaśnia dr hab. inż. Przemysław Łopato, prof. ZUT

Pozwoli to na badanie nowoczesnych struktur (sztucznych, projektowanych i wytwarzanych przez człowieka metamateriałów) oraz przeprowadzanie pomiarów spektroskopowych, czyli wykrywania obecności różnych materiałów w badanej próbce.

Dzięki badaniom w sposób bezprzewodowy, będziemy mogli wykryć niebezpieczne substancje takie jak narkotyki, czy materiały wybuchowe lub mikrouszkodzenia np. na powierzchni skrzydeł samolotów,  co w przyszłości może zapobiec katastrofom lotniczym – tłumaczy dr hab. inż. Przemysław Łopato, prof. ZUT.

Obecnie taki sprzęt posiada m.in.: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska. Laboratorium będzie służyło głównie do przeprowadzenia badań naukowych stosowanych, czyli odpowiadających na zapotrzebowanie dzisiejszego przemysłu  oraz podstawowych w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

W Laboratorium Anten i Technik Wysokich Częstotliwości planowana jest również realizacja zadań dydaktycznych w ramach dyplomów inżynierskich, magisterskich oraz prac doktorskich.