Wydział Elektryczny wspiera inwestorów 16.03.2012 23:46

Niemiecka Grupa Tognum (w której większościowy pakiet mają Daimler i Rolls Royce) w 2013 r. uruchomi w Stargardzie Szczecińskim fabrykę silników diesla oraz utworzy laboratorium badawczo-rozwojowe elektronicznych układów sterowania i monitoringu pracy silnika. Na inwestycje wyda 91 mln euro i zatrudni 210 osób - poinformowała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Miło nam poinformować, że Wydział Elektryczny od początku procesu wyboru lokalizacji inwestycji aktywnie wspierał inwestora. Już w grudniu 2011 podpisaliśmy z firmą Tognum umowę przedwstępną zakładającą współpracę w zakresie wymiany wiedzy w zakresie technologii, możliwość realizacji prac dyplomowych oraz zapewniającą naszym studentom miejsca na praktyki studenckie. Firma Tognum wybrała lokalizację w okolicy Szczecina, warto zauważyć że lokalizacja ta uznana została za najbardziej atrakcyjną pomimo rozważanych lokalizacji w Zielonej Górze i w niemieckim Schwedt.

Jest to kolejna inwestycja powstająca przy wsparciu Wydziału Elektrycznego, po decyzji duńskiego producenta energoelektroniki i podzespołów do urządzeń klimatyzacyjnych - firmy Eltwin A/S, która w Szczecinie ulokowała swoją nową halę produkcyjną. Firma w pierwszych dwóch latach aktywności będzie działała w wynajętej hali gdzie zatrudni ok. 50 osób. Po zakończeniu budowy własnego zakładu o powierzchni 1 300 m2. podwoi zatrudnienie. Wówczas parametry inwestycji, pod względem zatrudnienia i zajmowanej powierzchni, osiągną takie same wartości jak przedsięwzięcie w Danii.