Współpraca SKN ACT! z fundacją Copernicus Project 15.10.2014 14:12

Studenckie Koło Naukowe ACT! realizuje aktualnie projekt, którego celem jest budowa i rozwijanie platformy do wynoszenia i testowania układów elektronicznych w warunkach zbliżonych do kosmicznych tzn. przy bardzo niskim ciśnieniu atmosferycznym, temperaturach rzędu -50°C, podwyższonym promieniowaniu oraz umożliwienie przeprowadzania wszelkich innych eksperymentów, jak biologiczne czy chemiczne. Głównym wykonawcą projektu jest Daniel Kaczmara, student 3 roku S1 na kierunku Automatyka i Robotyka.Pierwszy lot odbył się w czasie tzw. "szkółki technicznej" fundacji Copernicus Project, która zapewniła organizację, powłokę balonu, hel i niezależne systemy śledzenia. Dzięki temu ryzyko utraty świeżo testowanego systemu było bardzo niewielkie. Gondola wznosiła się z prędkością średnio 5 m/s do wys. 30,648 km, po czym została zdalnie odcięta od balonu i rozpoczęła powrót na spadochronie. Wylądowała w odległości jedynie 30 km od miejsca startu. Bywa, że taki dystans może wynieść nawet 100-150 km! W czasie lotu temperatura wewnątrz spadła nawet do -20°C, a przez większość czasu wynosiła -16°C.Analiza zebranych danych oraz filmu pozwoliła oszacować maksymalną chwilową prędkość opadania tuż po odcięciu ponad 300 km na godzinę! Dodatkowo umożliwiła dostrzeżenie momentu przejścia przez tropopauzę - cienką warstwę atmosfery oddzielającą stratosferę od troposfery w której żyjemy. Łączność z gondolą nawiązano krótko po starcie i stale utrzymywano aż do wysokości 877 m podczas lądowania. Na pokładzie znalazł się gps, mikrokomputer przetwarzający dane, sensory temperatury, dwa tory komunikacji radiowej oraz kamera hd.W niedalekiej przyszłości planowane są następne loty. Tym razem samodzielne oraz z terenów uczelni.Gratulujemy naszym studentom i cieszymy się, że Wydział Elektryczny to nie tylko miejsce, w którym studiują, ale także realizują swoje pasje!