Wspólny projekt badawczy naukowców z Wydziału Elektrycznego ZUT i Furtwangen University 12.01.2022 10:49

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) wraz z  Niemiecką Centralą Wymiany Akademickiej (DAAD) przyznały zespołowi naukowemu z Wydziału Elektrycznego ZUT dofinansowanie projektu pt. "Rekonfigurowalne urządzenia terahercowe do manipulowania falami elektromagnetycznymi i zastosowań sensorycznych", w oparciu o rekomendację polsko-niemieckiej komisji wspólnej działającej w ramach wspólnych projektów badawczych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.

Projekt jest realizowany w Centrum Inżynierii Pól Elektromagnetycznych i Technik Wysokich Częstotliwości Wydziału Elektrycznego przez zespół badaczy w składzie: dr hab. inż. Przemysław Łopato, prof. ZUT (koordynator), dr hab. inż. Grzegorz Psuj, prof. ZUT oraz dr inż. Michał Herbko. Nasi naukowcy będą współpracować w ramach projektu z zespołem badawczym z Furtwangen University, Institute of Microsystems Technology (iMST) w składzie: prof. dr Ulrich Mescheder (koordynator), dr Andras Kovacs, M.Sc. Isman Khazi.

Inżynieria terahercowa to stosunkowo młoda, ale dynamicznie rozwijająca się dyscyplina nauki i techniki. Ze względu na interesujące właściwości fal elektromagnetycznych w tym paśmie częstotliwości znajduje ona coraz szersze zastosowanie, takie jak wykrywanie substancji niebezpiecznych (narkotyków, materiałów wybuchowych), monitorowanie procesów chemicznych (np. polimeryzacja), identyfikacja zagrożeń biologicznych ( np. wykrywanie nowotworów, bakterii i wirusów) czy badania nieniszczące materiałów konstrukcyjnych (wykrywanie uszkodzeń, rozwarstwień, wtrąceń i penetracji wilgoci w materiałach dielektrycznych takich jak drewno, czy kompozyty polimerowe z włóknami szklanymi, aramidowymi, kevlarowymi czy bazaltowymi). Wyniki (w tym opracowane rekonfigurowalne urządzenia/struktury/metodologia) uzyskane w proponowanym projekcie przyczynią się do rozwoju inżynierii terahercowej oraz wytworzenia nowych, wydajniejszych urządzeń wykorzystywanych w spektroskopii, obrazowaniu, czujnikach substancji chemicznych i biologicznych oraz różnych zjawisk fizycznych. Ponadto wiedzę zdobytą w projekcie dotyczącą metapowierzchni (lub szerzej metamateriałów) można wykorzystać również w innych zakresach częstotliwości widma elektromagnetycznego, takich jak podczerwień, światło widzialne i mikrofale. Podobnie nowe rozwiązania w zakresie systemów MEMS mogą być również stosowane poza zakresem terahercowym.