Aktualności

Władze Wydziału na kadencję 2024-2028 02.09.2024 08:00

Dziekan - dr hab. inż. Grzegorz Psuj, prof. ZUT

Urodził się w 1981 roku w Szczecinie. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej. Rozprawę doktorską obronił z wyróżnieniem w 2010 r. na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie. W marcu 2019 r. za dorobek pt. „Wieloźródłowa eksploracja i fuzja danych na potrzeby elektromagnetycznych badań nieniszczących” uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie elektrotechnika. Od września 2019 roku zajmuje stanowisko profesora uczelni na ZUT w Szczecinie. Jest członkiem Katedry Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki Stosowanej oraz Centrum Inżynierii Pól Elektromagnetycznych i Technik Wysokich Częstotliwości na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie. Jest współtwórcą Pracowni Badań i Certyfikacji EMC oraz odpowiada za Laboratorium Pomiarów Magnetycznych.

Jego zainteresowania naukowe związane są z rozwijaniem oraz wykorzystywaniem elektromagnetycznych metod badań na potrzeby oceny właściwości i stanu materiałów. Zajmuje się również zastosowaniem zaawansowanych metod analizy, w tym w szczególności wieloźródłową eksploracją i fuzją danych. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 80 prac, z czego większość indeksowanych w bazie Web of Science lub SCOPUS. Indeks Hirscha jego prac w obu bazach wynosi 9. Jest współautorem dwóch patentów. Brał udział w sześciu projektach krajowych i w sześciu międzynarodowych realizowanych w ramach 7. PR UE i współpracy polsko-niemieckiej. Współpracuje z zespołami naukowymi z kraju oraz z Niemiec, Chin, Brazylii, Indii i Japonii. Odbył kilka zagranicznych wizyt i staży naukowych, w tym w Niemczech, Chinach i Brazylii. Jest recenzentem w kilku renomowanych czasopismach naukowych, wydawanych m.in. przez: IEEE, ELSEVIER, AIP, Springer czy MDPI. Za aktywność naukową uzyskał w roku akademickim 2003/2004 i 2004/2005 stypendium MNiSW, w 2006 roku nagrodę im. Prof. M. Pożaryskiego przyznawaną przez SEP, a w 2013 r. nagrodę im. Profesora Z. Pawłowskiego. Otrzymał także kilkukrotnie nagrodę JM Rektora ZUT. W 2015 roku za osiągnięcia naukowe uzyskał na 3 lata stypendium MNiSW dla młodych wybitnych naukowców.

Był przewodniczącym, sekretarzem i członkiem komitetów naukowych i organizacyjnych konferencji krajowych i międzynarodowych, w tym Krajowej Konferencji Badań Nieniszczących. Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia IEEE w randze Senior Member, a także Polskiego Towarzystwa Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej (PTBNiDT) SIMP. W 2015 roku brał udział w powołaniu redakcji Biuletynu PTBNiDT SIMP, w której w latach 2015-2017 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego. W 2016 roku był członkiem grupy inicjatywnej powołania czasopisma Badania Nieniszczące i Diagnostyka, w którym w latach 2016-2019 pełnił funkcję sekretarza naukowego, a w 2019 roku ponadto zastępcy redaktora naczelnego. Od 2022 roku jest członkiem Zarządu szczecińskiego oddziału PTBNiDT SIMP. Za swoją działalność naukową i organizacyjną otrzymał w 2016 roku Brązową, a w 2021 roku Srebrną Honorową Odznakę Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Jest członkiem wielu komisji wydziałowych, a obecnie pełni również funkcję Przewodniczącego Komisji Programowej dla kierunku elektrotechnika.

Prodziekan ds. organizacji i rozwoju – dr hab. inż. Marcin Wardach, prof. ZUT

Urodził się w 1980 roku w Barlinku. W 2004 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej na kierunku elektrotechnika. Rozprawę doktorską obronił w 2009 r. na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie. We wrześniu 2019 r. za dorobek pt. „Maszyny elektryczne ze wzbudzeniem od magnesów trwałych i dodatkowych obwodów elektromagnetycznych do zastosowania w napędach pojazdów elektrycznych lub jako generatory w siłowniach wiatrowych” uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie elektrotechnika. Od września 2020 roku zajmuje stanowisko profesora uczelni na ZUT w Szczecinie. Jest członkiem Katedry Maszyn i Napędów Elektrycznych. Jego zainteresowania naukowe związane są z projektowaniem, badaniami i rozwijaniem maszyn elektrycznych, głównie z magnesami trwałymi. 

Jego dorobek naukowy obejmuje ok. 100 prac, z czego większość jest indeksowana w bazach Web of Science lub SCOPUS. Indeks Hirscha jego prac w obu bazach wynosi 11. Jest współautorem czterech patentów oraz kilkunastu zgłoszeń patentowych. Brał udział w ośmiu projektach krajowych i międzynarodowych realizowanych w ramach konkursów INTERREG, NCN, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wydziałowych. W czterech z nich był kierownikiem. Współpracuje z zespołami naukowymi z kraju oraz z Niemiec, Chin, Indii i Włoch. Jest recenzentem w kilku renomowanych czasopismach naukowych, wydawanych m.in. przez: IEEE, ELSEVIER, Springer, MDPI oraz Sigma NOT. 

Od 2003 r. jest członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), a od 2005 r. jest członkiem Zarządu Oddziału Szczecińskiego SEP, gdzie obejmował kolejno funkcje sekretarza (w latach 2005 – 2014), skarbnika i wiceprezesa (w latach 2014 – 2022), a obecnie (od 2022 r.) jest prezesem Oddziału. Od 2010 r. jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego „AK SEP”, a od 2023 r. również Studenckiego Koła Naukowego „SB IEEE” przy Wydziale Elektrycznym ZUT. Od 2014 r. jest wiceprzewodniczącym Komitetu Organizacyjnego konferencji i-MITEL. W latach 2019 – 2023 był tutorem dwóch studentów WE ZUT w ramach „Szkoły Orłów ZUT”. Od 2021 r. jest Redaktorem Naczelnym czasopisma „Informacje o Normach i Przepisach Elektrycznych” INPE. Od 2014 r. jest pełnomocnikiem Dziekana WE ZUT ds. praktyk studenckich. Od 2019 r. jest Projektantem maszyn elektrycznych w firmie mPower Sp. z o.o., gdzie jego kilka opracowań zostało wdrożonych do produkcji.

Za działalność organizacyjną, dydaktyczną i naukową otrzymał wiele wyróżnień, m.in. Nagrody J.M. Rektora ZUT, stypendium oraz medal im. Michała Doliwo-Dobrowolskiego SEP, medal Mieczysława Pożaryskiego SEP, Srebrną i Złotą Odznakę Honorową SEP, a także Odznakę Honorową Miasta Gorzowa Wlkp.

Prodziekan ds. studenckich i kształcenia – dr inż. Krzysztof Jaroszewski, prof. ZUT

Urodził się w 1976 roku w Szczecinie. Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej w roku 2001 ukończył jednolite studia magisterskie na kierunku automatyka i robotyka, a następnie w roku 2007 w dyscyplinie automatyka i robotyka obronił rozprawę doktorską. Od października 2020 roku zajmuje stanowisko profesora uczelni, w grupie pracowników dydaktycznych. Jest członkiem Katedry Automatyki i Robotyki. Kieruje Akademią Siemens na ZUT. Przez kilkanaście lat pełnił funkcję pełnomocnika Dziekana WE ds. promocji. W poprzedniej kadencji był członkiem Kolegium Wydziału Elektrycznego, przewodniczącym Wydziałowej Komisji Programowej kierunku automatyka i robotyka oraz opiekunem kierunku automatyka i robotyka.

Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, a także promotorem ponad 100 prac dyplomowych, w tym dwóch wyróżnionych przez partnerów przemysłowych WE. Jest laureatem nagrody J.M. Rektora za osiągnięcia organizacyjne, laureatem indywidualnej nagrody J.M. Rektora za osiągnięcia dydaktyczne, a także opiekunem finalistów Mistrzostw Polski Programistów PLC.

Pełnił na ZUT funkcję kierownika prac B+R w projekcie „Wind turbine blade anti / de-icing, combined ultrasonic guided wave and vibration system” realizowanym w ramach 7PR UE, a w instytucjach zewnętrznych kierował pracami badawczo-rozwojowymi w projektach: „Rozbudowa narzędzia SEPIN Utilities Platform o nowe mechanizmy analityczno - predykcyjne bazujące na zbiorach BIG-DATA w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 oraz „Prace badawczo-rozwojowe w obszarze sztucznej inteligencji (AI), machine learning (ML), deep learning (DL) oraz przygotowanie do wdrożenia opracowanych produktów w zarządzaniu i bezpieczeństwie IT”; projekt: RPZP.01.01.00-32-0001/20, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Strukturalnego i Inwestycyjnego.

Prodziekan ds. studenckich i kształcenia – dr inż. Katarzyna Trela

Absolwentka kierunku elektrotechnika na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Studia doktoranckie podjęła w 2017 r. Przedmiotem jej rozprawy doktorskiej był algorytm wyznaczania odpowiedzi częstotliwościowej uzwojeń transformatora energetycznego, a promotorem był prof. dr hab. inż. M. K. Gawrylczyk. Pracę obroniła w listopadzie 2023 r. Na stanowisku asystenta została zatrudniona w 2019 r. i od tamtej pory jest to jej podstawowe miejsce pracy. Obecnie jest zatrudniona na stanowisku adiunkta. Praca ze studentami daje jej dużo satysfakcji, lubi przekazywać wiedzę innym. Bardzo ważną częścią jej pracy na uczelni jest możliwość bycia promotorem prac dyplomowych.

Tematyka jej badań jest związana z zaawansowaną diagnostyką transformatorów energetycznych. Jej dorobek składa się z 10 publikacji naukowych opublikowanych w czasopismach z listy ministerialnej.

W trakcie studiów była aktywnym członkiem kół naukowych działających na Wydziale Elektrycznym - Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz IEEE. Najważniejszą inicjatywą, którą podjęli w IEEE Student Branch, było stworzenie wydarzenia mającego na celu zbliżenie trzech środowisk – akademickiego, przemysłowego oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych. Wynikiem ich pracy było zorganizowanie sympozjum Młodzi. Technika. Przemysł., które odbyło się w marcu 2016 w Szczecinie. Sukces imprezy spowodował, że w marcu 2017 roku odbyła się druga edycja sympozjum, przy której tworzeniu miała przyjemność być przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego MTP. Wydarzenie odbywało się także w kolejnych latach.

W latach 2014 – 2018 pełniła funkcję Pełnomocnika Prezesa SEP ds. współpracy ze środowiskiem młodzieżowym IEEE, co czyniło ją niejako łącznikiem między obiema organizacjami. Jej rola polegała na rozwijaniu współpracy między środowiskami studenckimi obu organizacji oraz koordynacji wspólnych projektów. W związku z jej działalnością została wybrana w czerwcu 2017 roku na sekretarza w Zarządzie Young Professionals Polskiej Sekcji IEEE, którą pełniła przez okres rocznej kadencji.

Na ostatnim roku studiów, w 2016 r., podjęła pracę w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie, które w rankingu szkół technicznych regionu plasuje się na pierwszym miejscu. Przez trzy lata była nauczycielem przedmiotów zawodowych, głównie elektrotechniki. Prowadziła zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Praca w szkole pozwoliła jej na rozwijanie umiejętności pedagogicznych, które są istotne także w pracy dydaktycznej na uczelni wyższej.

 

Fot.: Kamila Kozioł/ZUT, Natalia Lisowska/ZUT