Wizyta zespołu naukowców z Charkowa na Wydziale Elektrycznym 16.12.2021 10:09

W dniach 1-8 grudnia 2021 r. Wydział Elektryczny odwiedził zespół naukowców z National Aerospace University „Kharkiv Aviation Institute” (KhAI) kierowany przez prof. Vladimira Lukina. Podczas wizyty nasi ukraińscy goście mieli możliwość bliżej zapoznać się z tematyką badań naukowych realizowanych w Katedrze Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej. Wraz z prof. Lukinem odwiedzili nas Oleg Ieremeiev oraz Andrii Rubel, którzy mieli również okazję zwiedzić laboratoria KPSiIM oraz innych Katedr zlokalizowanych w budynku przy ul. 26 Kwietnia.

Wizyta odbyła się w ramach projektu pt. „Methods of intelligent image and video processing based on visual quality metrics for emerging applications", współfinansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz ukraińskie Ministerstwo Oświaty i Nauki.

Krajowym koordynatorem projektu, który zaowocował już kilkoma wspólnymi publikacjami obu zespołów, jest jest dr hab. inż. Krzysztof Okarma, prof. ZUT. Jego cel stanowi opracowanie nowych hybrydowych metod oceny jakości obrazów, w szczególności działających bez potrzeby porównania z obrazem referencyjnym. Ich stworzenie pozwala na pomijanie wybranych klatek sekwencji wideo o niskiej jakości w trakcie ich analizy, a także zastosowanie w nowych obszarach takich jak automatyczna kontrola jakości wydruków 3D, teledetekcja (ang. remote sensing), systemy automotive, analiza obrazów medycznych, czy też systemy monitoringu i nadzoru wizyjnego. W skład zespołu z KPSiIM realizującego projekt, poza prof. Okarmą, wchodzą dr inż. Piotr Lech, dr inż. Wojciech Chlewicki oraz mgr inż. Jarosław Fastowicz.

Pracownicy Wydziały wraz z zaproszonymi naukowcami z Ukrainy