Wizyta studentów kierunku Automatyka i Robotyka S2 w Okręgowym Urzędzie Miar w Szczecinie 05.06.2023 15:06

W dniu 2 czerwca br. studenci kierunku Automatyka i Robotyka stopnia S2 w ramach przedmiotu „Systemy pomiarowe” udali się na wizytę do Okręgowego Urzędu Miar w Szczecinie. Inżynierów z Wydziału Elektrycznego powitał Dyrektor OUM w Szczecinie p. mgr inż. Krzysztof Skwark, który jest również naszym absolwentem. Podczas swojej wizyty studenci mogli zobaczyć w jaki sposób przeprowadza się legalizację przyrządów do odcinkowego pomiaru prędkości, w jaki sposób przyrządy pomiarowe dokonują samego pomiaru czasu przejazdu i jak podlegają one prawnej kontroli metrologicznej. Prezentowany system kontroli prędkości już wkrótce zostanie zamontowany w nowopowstającym tunelu przeprawy pod rzeką Świną w Świnoujściu. Oprócz tego uczestnicy wycieczki mogli dowiedzieć się o metodach oraz sposobach wzorcowania i mierzenia takich wielkości elektrycznych jak np. napięcie, prąd, rezystancja i pojemność oraz wielkości fizycznych takich jak: długość, czas, masa, temperatura i ciśnienie. Mogli również obejrzeć również przyrządy i elementy potrzebne do przeprowadzenia procedury wzorcowania, jak również wzorcowane obiekty takie jak multimetry, różne mierniki (parametrów sieci i napięcia itp.), ciśnieniomierze, przetworniki ciśnienia, płytki wzorcowe, wagi, wzorce masy, odważniki różnych klas dokładności i wiele innych.

fot: Okręgowy Urząd Miar