Wizyta profesorów Politechniki Praskiej 27.12.2010 21:28

W dniach 30.11 – 3.12.2010 r., w ramach umowy międzynarodowej, na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie przebywali członkowie Akademii Nauk Czeskiej Republiki, profesorowie Wydziału Elektrycznego Politechniki Praskiej. Celem wizyty było omówienie niektórych problemów występujących w napędach elektrycznych dużych mocy. Goście, wraz z członkami zespołu WE ZUT odwiedzili Stocznię „GRYFIA” S.A., gdzie zapoznali się z elektrycznym napędem głównym okrętu ochrony wybrzeża budowanego dla armatora zagranicznego. Niektóre problemy naukowo – techniczne napędów dużych mocy, wspólne dla szybkich wodnych jednostek pościgowych i jednostek transportu lądowego, leżą w zakresie prac powołanego zespołu. Przedstawiciel stoczni omówił problemy i awarie występujące w elektrycznych napędach okrętów.W kolejnym dniu wizyty, podczas spotkania w laboratorium ZDEP na Wydziale Elektrycznym, dokonano analizy możliwych przyczyn awarii regulowanych napędów elektrycznych jednostek transportowych. Wspólnie ustalony został zakres badań niezbędnych dla poznania przyczyn powstawania momentów pasożytniczych oraz określenia sposobu wyeliminowania istniejących problemów. Ustalono cele najbliższej wizyty naszej delegacji na Politechnice Praskiej oraz zakres prac obu zespołów w dalszym okresie współpracy.