Wizyta pracowników WE na Litwie 28.06.2014 10:06

W dniach 9-14. czerwca 2014 r. dwaj pracownicy Wydziału, dr hab. inż. Krzysztof Okarma z Katedry Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej oraz dr inż. Paweł Dworak z Katedry Automatyki Przemysłowej i Robotyki przebywali w ramach programu ERASMUS na Uniwersytecie Technicznym w Kownie (Kaunas University of Technology – KTU), który jest najstarszym i największym uniwersytetem technicznym na Litwie. Nasi pracownicy, poza aspektem dydaktycznym wyjazdu, stanowiącym jego główny element, mieli możliwość bliższego zapoznania się z partnerskim wydziałem (Faculty of Electrical and Electronics Engineering), który powstał 2. stycznia 2014 r. w wyniku reorganizacji uczelni z połączenia dwóch mniejszych wydziałów (Faculty of Telecommunications and Electronics oraz Faculty of Electrical and Control Engineering), zatrudniając aktualnie 23 profesorów oraz 60 profesorów nadzwyczajnych (associate professors). Zdaniem naszych pracowników bliższe poznanie zarówno programów kształcenia, części kadry naukowo-dydaktycznej, jak też wyposażenia laboratoriów w pełni potwierdziło wysoką pozycję partnerskiego Wydziału KTU, chętnie i licznie odwiedzanego przez zagranicznych studentów z wielu krajów. W zgodnej opinii jego władz oraz naszych pracowników czerwcowa wizyta powinna skutecznie zachęcić również studentów do intensywniejszej wymiany, tym razem w ramach nowego programu Erasmus+.Po odwiedzeniu Kowna obaj nasi pracownicy udali się do Palangi, gdzie w dniach 16-18.06.2014 r. po raz kolejny uczestniczyli w jednej z największych w regionie międzynarodowej konferencji naukowej z dziedziny elektroniki i nauk pokrewnych ELECTRONICS’2014, która organizowana jest przez KTU już po raz 18. Poza wygłoszeniem łącznie trzech referatów, na zaproszenie organizatorów poprowadzili oni kolejny rok z rzędu sesje: Automation, Robotics (dr inż. Paweł Dworak) oraz System Engineering, Computer Technology (dr hab. inż. Krzysztof Okarma).Prodziekan Krzysztof Okarma od 2 lat jest członkiem komitetu naukowego tejże konferencji, a od stycznia 2014 r. również członkiem międzynarodowego panelu naukowego (editorial board) wydawanego przez KTU czasopisma „Elektronika ir Elektrotechnika”, w którego spotkaniu po raz kolejny wziął udział. Czasopismo to jest indeksowane we wszystkich najważniejszych światowych bazach danych i ujęte na tzw. „liście filadelfijskiej” z aktualnie obowiązującym wskaźnikiem Impact Factor wynoszącym 0,411 (wg bazy ISI Journal Citation Reports).