Aktualności

Wizyta naukowców z Instytutu Technologii Mikrosystemów Uniwersytetu w Furtwangen w Niemczech 27.06.2023 14:42

W dniach 17-24 czerwca na Wydziale Elektrycznym gościli prof. Ulrich Mescheder oraz dr Andras Kovacs z Instytutu Technologii Mikrosystemów Uniwersytetu w Furtwangen w Niemczech.

Wizyta niemieckich naukowców odbyła się w ramach projektu naukowo-badawczego pn. „Reconfigurable terahertz devices for EM waves manipulation and sensing applications” finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz German Academic Exchange Service (DAAD). Po stronie polskiej w projekt zaangażowani są: dr hab. inż. Przemysław Łopato, prof. ZUT (kierownik projektu), dr hab. inż. Grzegorz Psuj, prof. ZUT oraz dr inż. Michał Herbko. Głównym celem wizyty była kontynuacja prac badawczych i określenie strategii dalszej współpracy dotyczących rekonfigurowalnych metapowierzchni pracujących w pasmie terahercowym.

Struktury takie są projektowane w Centrum Inżynierii Pól Elektromagnetycznych i Technik Wysokich Częstotliwości WE ZUT w Szczecinie, następnie wytwarzane na waflach krzemowych w procesie fotolitograficznym w iMST FU, a ostatecznie weryfikowane pomiarowo w laboratoriach CIPEiTWC. Układy tego typu mogą znaleźć zastosowanie w przyszłych systemach telekomunikacyjnych (6G), układach sensorycznych czy pomiarach materiałowych.

Podczas wizyty odbyło się spotkanie z Dziekanem Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Krzysztofem Okarmą, prof. ZUT oraz Przewodniczącym Rady Dyscypliny AEEiTK dr hab. inż. Pawłem Dworakiem, prof. ZUT. W jego trakcie uzgodniono plan dalszej współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy Wydziałem Elektrycznym ZUT oraz Uniwersytetem w Furtwangen.

Goście z Niemiec zwiedzili również wybrane laboratoria badawcze mieszczące się na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie oraz w Hali Technologicznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie

Fot: Przemysław Łopato, Michał Herbko, Grzegorz Psuj / ZUT