Aktualności

Uroczystość pamięci prof. Jana Subocza na Wydziale Elektrycznym 10.04.2024 11:52

9 kwietnia 2024 r. na Wydziale Elektrycznym uroczyście odsłonięto mural upamiętniający prof. Jana Subocza - wybitnego specjalistę w dziedzinie wysokich napięć, elektrotechnologii i inżynierii materiałowej, twórcę szkoły naukowej diagnostyki urządzeń elektroenergetycznych, a także autora wielu innowacyjnych wdrożeń. Symboliczną wstęgę w sali 209 w budynku przy ul. Sikorskiego 37 przecięli goście honorowi - córki Pana Profesora, Marta i Aleksandra oraz Pan Marek Szrot, Prezes Energo-Complex Sp. z o.o. wraz z gospodarzami wydarzenia JM Rektorem ZUT, prof. Jackiem Wróblem oraz dziekanem WE prof. Krzysztofem Okarmą.

Prof. dr hab. inż. Jan Subocz był wybitnym naukowcem umiejętnie łączącym naukę ze współpracą z przemysłem, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju kadry naukowej i powstania wielu wdrożeń nowych technologii. Urodził się 30 stycznia 1948 roku. Od początku swojej kariery naukowej związany był z Wydziałem Elektrycznym ZUT w Szczecinie, przechodząc po wszystkich szczeblach rozwoju naukowego na Wydziale (studia magisterskie 1973 r., doktorat 1981 r., habilitacja 2004 r. i profesura 2013 r.). Zajmował się tematyką wysokonapięciową, elektrotechnologiami i inżynierią materiałową. Stworzył szkołę naukową diagnostyki urządzeń elektroenergetycznych, m.in. transformatorów i izolatorów, promując w tej tematyce trzech doktorów i przyczyniając się do uzyskania dwóch habilitacji.

Przez ponad 40 lat współpracował z przemysłem, opracowując około 50 nowych technologii i kierując lub nadzorując wdrożeniem kilkunastu modernizacji lub nowych technologii w przemyśle. Do najważniejszych wdrożeń należą: opracowanie metody diagnostyki izolacji silników i generatorów WN metodą spektroskopii niskoczęstotliwościowej, opracowanie i wdrożenie technologii oceny jakości izolacji transformatorów WN – oba wdrożenia wraz z firmą Energo-Complex Sp. z o.o., a także seria zgłoszeń patentowych dotyczących układu do zasilania lamp wyładowczych, sposobu sterowania taką lampą i jej wykorzystania do fotokatalitycznego utleniania i rozkładu zanieczyszczeń organicznych w wodzie i ściekach. Wśród prac realizowanych w przemyśle na wyróżnienie zasługują kierowanie modernizacją maszyny papierniczej MP-1 w Fabryce Papieru „Skolwin”, kierowanie modernizacją Wielkiego Pieca Huty Szczecin – branża AKPiA, nadzór nad modernizacją GPZ i budową wieży kontroli zbliżania w PPL – Lotnisko Goleniów, kierowanie budową systemu nadzoru pracy równoległej 2 suwnic montażowych w Stoczni Szczecińskiej, modernizację układu ciepłowniczego oraz układu nawęglania w ZE Dolna Odra S.A., opracowanie i wdrożenie technologii oceny stanu izolacji transformatorów WN w Energo-Complex Sp. z o.o., czy też wdrożenie produkcji energoelektronicznych zasilaczy do lamp wyładowczych WN dużych mocy w Navirem-Sigma Sp. z o.o. Był także dyrektorem ds. badań i rozwoju w firmie Energo-Complex Sp. z o.o. Udział Jego współpracowników w konferencjach współorganizowanych przez tę firmę, z którą to dzięki zaangażowaniu Profesora Wydział od wielu lat współpracuje, pozwolił przekonać się, jak wielkim autorytetem cieszył się On także w środowisku przemysłowym.

Pan Profesor zmarł 12 kwietnia 2021 po długiej i ciężkiej chorobie. Spoczął na cmentarzu w Zdrojach. Jego pamięć po raz pierwszy upamiętniono na Śląsku kilka miesięcy po Jego odejściu, gdy z inicjatywy władz Spółki Energo-Complex w holu nowej siedziby firmy odsłonięty został mural upamiętniający dokonania Profesora. Ponadto imieniem prof. Jana Subocza nazwana została nagroda "Pax et Bonum", która przyznawana jest przez Zarząd Spółki Energo-Complex osobom szczególnie zasłużonym dla jej rozwoju. Prof. Subocz jest również patronem Koła SEP nr 59 przy Energo-Complex Sp. Z o o.

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT