Uroczyste otwarcie wystawy "HORYZONTALNIE" 18.12.2013 14:10

13 grudnia 2013, w siedzibie Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie, miał miejsce wernisaż wystawy "HORYZONTALNIE". Była to inauguracja nowego Programu Ramowego Unii Europejskiej "HORYZONT 2020". Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Galerią Architektów Forma, w której wystawa jest obecnie eksponowana.Wystawa dokumentuje wszystkie aktualne projekty badawcze z 7. Programu Ramowego, których instytucjonalnymi koordynatorami lub partnerami są uczelnie wyższe z regionu. Prezentowanych 15 projektów jest realizowanych we współpracy z ponad 120 partnerami z Europy. Bohaterami wystawy są zachodniopomorscy naukowcy, liderzy projektów 7. PR, wśród których znaleźli się pracownicy Wydziału Elektrycznego:dr hab. inż. Tomasz Chady, prof. ZUTKierownik projektu 7. PR: AxleInspectCelem projektu było opracowanie nowych technik inspekcji osi wykorzystujących metodę ultradźwiękową i elektromagnetyczną. W ramach projektu planowane było zbudowanie zintegrowanego systemu pozwalającego na przeprowadzenie badań zestawów kołowych bez konieczności ich demontażu. System taki umożliwi znaczącą redukcję czasu inspekcji, a co za tym idzie kosztów kontroli.dr inż. Krzysztof JaroszewskiKierownik projektu 7. PR: DeICE-UTCelem projektu jest zaprojektowanie, skonstruowanie i przetestowanie systemu usuwającego warstwę lodu oraz przeciwdziałającego tworzeniu się oblodzenia na powierzchni łopat turbin wiatrowych. Celem nadrzędnym jest dostarczenie rozwiązania, które pozwoli na bezpieczną i ekonomiczną eksploatację elektrowni wiatrowych na obszarach o skrajnie surowym, zimnym i wilgotnym klimacie.dr hab. inż. Krzysztof PietrusewiczKierownik projektu 7. PR: iLOADCelem projektu jest sprostanie rosnącym potrzebom przemysłu oraz oczekiwaniom społecznym w zakresie obniżenia liczby zdarzeń losowych podczas pracy urządzeń załadunkowych. Istotnym zadaniem jest również zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania tego typu urządzeń na środowisko naturalne.