Tytuł profesorski dla naszego Dziekana! 14.03.2024 09:23

Miło nam poinformować, iż postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 lutego 2024 r. Dziekan Wydziału Elektrycznego uzyskał tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinach automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne oraz informatyka techniczna i telekomunikacja.

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Okarma jest absolwentem Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Informatyki Politechniki Szczecińskiej, na których uzyskał tytuły magistra inżyniera elektroniki i telekomunikacji (1999) oraz informatyki (2001). W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika, a w 2013 r. stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie automatyka i robotyka. Od 2016 r. pełni funkcję Dziekana Wydziału Elektrycznego oraz Kierownika Katedry Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej, jest również członkiem Senatu ZUT. W poprzednich kadencjach pełnił także funkcje Prodziekana ds. Nauczania oraz Kierownika Studiów Niestacjonarnych na Wydziale Elektrycznym ZUT.

Jego zainteresowania naukowe obejmują głównie interdyscyplinarne zastosowania przetwarzania i analizy obrazów, widzenie komputerowe i maszynowe, a także metody przetwarzania sygnałów. Najistotniejsze osiągnięcia naukowe prof. Krzysztofa Okarmy koncentrują się wokół metod automatycznej oceny jakości i podobieństwa obrazów oraz ich zastosowań m.in. w wizyjnej ocenie jakości powierzchni wydruków 3D, czy też połączeń nitowanych, jak również metod uwzględniających specyfikę obrazów panoramicznych, a także binarnych. Jest współautorem jednej z najbardziej wydajnych metod binaryzacji obrazów wyróżnionej w międzynarodowym konkursie Time-Quality Document Image Binarization w 2022 r.

Prof. Okarma wypromował dwóch doktorów, był również promotorem pomocniczym w jednym przewodzie doktorskim. Jest autorem lub współautorem ok. 250 publikacji naukowych, w tym 38 w czasopismach ze współczynnikiem IF oraz 7 w materiałach konferencyjnych z bazy CORE, a także współautorem dwóch przyznanych patentów. Był recenzentem 5 habilitacji, 9 doktoratów (w tym 2 zagranicznych) oraz kilkuset artykułów zgłaszanych do redakcji wysokiej rangi czasopism oraz na konferencje międzynarodowe i krajowe. Liczne cytowania Jego publikacji pozwoliły znaleźć się w 2020 r. na liście 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie.

Jest członkiem komitetów naukowych trzech czasopism z listy JCR, a także kilkunastu cyklicznych konferencji naukowych, wiceprzewodniczącym Komisji Informatyki i Automatyki poznańskiego oddziału PAN, a także przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Przetwarzania Obrazów.

Wśród relatywnie niewielkiej liczby naukowców, którym nadano tytuły profesora jednocześnie w dwóch dyscyplinach naukowych, prof. Krzysztof Okarma jest aktualnie jedynym profesorem w Polsce, któremu nadano tytuł naukowy w dyscyplinach automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne oraz informatyka techniczna i telekomunikacja. Serdecznie gratulujemy!

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT