Tytuł Profesora dla naszego Dziekana 26.11.2007 13:58

22 listopada 2007 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w oparciu o wniosek Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów nadał tytuł profesora Andrzejowi Brykalskiemu, Urodzony 6 kwietnia 1956 roku w Szczecinie, absolwent Liceum Ogólnokształcącego Nr 5 im. Adama Asnyka w Szczecinie, studia wyższe odbył w latach 1974-1979 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej. W roku 1980 odbywał dwunastomiesięczną służbę wojskową w Szkole Oficerów Rezerwy (m.in. w Centralnym Ośrodku Szkolenia Wojsk Łączności w Legnicy) zakończoną promocją oficerską. W roku 2003 na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego ukończył roczne studia podyplomowe z zakresu: „Zarządzanie szkolnictwem wyższym”.Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika uzyskał w roku 1983 na Politechnice Szczecińskiej. W tej samej dyscyplinie, w roku 1991 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych na Uniwersytecie Technicznym w Ilmenau (Niemcy).W dniu 31 października 2007 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauk technicznych (uroczystość wręczenia nominacji profesorskich odbyła się 22 listopada 2007 roku).Prof. Andrzej Brykalski rozpoczął pracę na Politechnice Szczecińskiej w roku 1979 na stanowisku asystenta w międzywydziałowym Ośrodku Elektronicznej Techniki Obliczeniowej, przekształconym później w Instytut Elektroniki i Informatyki Wydziału Elektrycznego.W roku akademickim 1983/84 przebywał na rocznym stażu naukowym w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie, a także dwukrotnie (1988 i 1989) na 6-miesięcznych stażach przemysłowych w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Szczecinie. W roku akademickim 1993/94 był zatrudniony w niemieckim przedsiębiorstwie energetycznym Vereinigte Elektrizitätswerke Westfalen AG w Dortmundzie (obecnie wchodzącym w skład znanego koncernu RWE).Od roku 1986 pełni funkcję kierownika Pracowni, a od 1991 Zakładu Podstaw Informatyki Instytutu Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki. Był prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Elektrycznym PS (1993-1996) oraz prorektorem ds. nauczania Politechniki Szczecińskiej (1996-2002). Od roku 2002 sprawuje funkcję dziekana Wydziału Elektrycznego.Zainteresowania naukowe prof. A. Brykalskiego koncentrowały się wokół zagadnień komputerowej analizy zjawisk wiroprądowych, ekranowania elektromagnetycznego, analizy procesów dyfuzyjnych i modelowania dynamiki tych procesów, wybranych problemów akustycznych w pobliżu stacji transformatorowych a także przetwarzania sygnałów biomedycznych.Jest autorem lub współautorem 4 monografii, 43 artykułów czasopismach naukowych o szerokim obiegu, w tym 24 artykułów w renomowanych czasopismach zagranicznych (m.in.: International Journal of Heat and Mass Transfer, Communications in Applied Numerical Methods, etzArchiv, Archiv für Elektrotechnik, Wärme- u. Stoffübertragung, tm-Technisches Messen, Physica B, COMPEL) oraz licznych publikacji konferencyjnych.Brał udział w pracach badawczych prowadzonych w ramach Programu Rządowego PR-8 oraz CPBR-ów, a także pracach finansowanych w ramach grantów KBN/MEN/MNiI/MNiSzW, trzykrotnie sprawując funkcję kierownika projektu badawczego.Jest wychowawcą wielu magistrów inżynierów i inżynierów elektryków oraz elektroników, był opiekunem słuchaczy studiów doktoranckich oraz studentów pełniących obowiązki asystenta. Wypromował 3 doktorów a obecnie sprawuje opiekę naukową nad 2 kolejnymi doktorantami.Był członkiem pierwszej i drugiej kadencji Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych, współtworząc ramy prawne funkcjonowania KAUT.Za pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną Prof. Andrzej Brykalski był nagradzany: zespołową nagrodą 2-stopnia MNSzWiT (1985), zespołową nagrodą wojewódzką (1986), indywidualną nagrodą 3-stopnia MEN (1989) a także wielokrotnie indywidualnymi oraz zespołowymi nagrodami Rektora Politechniki Szczecińskiej. Został ponadto odznaczony: Krzyżem Kawalerskim OOP (2001), Złotym Krzyżem Zasługi (1993), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1996), Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (2000), a także Medalem im. Prof. Mieczysława Pożaryskiego, przyznanym przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Elektryków Polskich (2004) oraz Medalem "Za zasługi dla Politechniki Szczecińskiej" (1999).Zainteresowania pozazawodowe: turystyka, narciarstwo, motoryzacja, muzyka.