Szkolenie Z-Wave 19.05.2009 10:41

W dniach 13 i 14 maja na Wydziale odbyło się szkolenie na temat technologii Z-Wave.Z-Wave to nowa, zaawansowana technologia bezprzewodowej komunikacji radiowej, opracowana przez firmę Zensys z USA (www.zen-sys.com). Została ona niedawno przejęta przez amerykańską korporację Hi-Tech Sigma Designs z Kalifornii. Technologia Z-Wave, prawie nieznana w Europie, znajduje coraz więcej atrakcyjnych zastosowań, m. in. w systemach automatyki budynkowej i elektronicznym sprzęcie domowym, może też być wykorzystana w teleinformatyce medycznej.Szkolenie, pierwsze w Polsce, prowadził mgr inz. Mariusz A. Małkowski z firmy Sigma Designs, dla którego było to już 26. tego rodzaju seminarium (zarazem największe pod względem liczby uczestników, jak nam powiedział!). W pierwszym dniu szkolenia w trwającej 7 godzin cześci wykładowej wzięło udział 110 osób - studentów, pracowników Wydziału i przedstawicieli firm nie tylko z naszego regionu. Drugiego dnia w laboratorium techniki mikroprocoserowej ZCiE odbyły się zajęcia praktyczne dla studentów Wydziału - programowanie modułów Z-Wave, tworzenie prostych aplikacji, budowanie sieci. Także te zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, uczestniczyło w nich bowiem 75 osób.Współpraca WE ZUT i Sigma Designs będzie kontynuowana, a jej ważnym elementem staną się praktyki dla naszych najlepszych studentów w zakładach produkcyjnych firmy w Danii (w ramach programu ERASMUS).W dniu 15 maja absolwent WE, mgr inż. Mirosław Bogdanowicz, który jest właścicielem firmy MB Turnkey Design z USA (także dzięki niemu odbyło się szkolenie Z-Wave), przedstawił naszym studentom swoje projekty i wdrożenia z zakresu zaawansowanej elektroniki cyfrowej, m. in. z zastosowaniem Z-Wave. Prezentacji opracowań MB towarzyszyło szkolenie nt. mikroprocesorów znanej firmy Microchip (USA)