Sukces studentów Wydziału na wrocławskich zawodach Robotic Arena 17.12.2008 10:34

Dwa roboty skonstruowane przez członków Studenckiego Koła Naukowego Elkona zajęły drugie i czwarte miejsce na ogólnopolskich zawodach robotów autonomicznych.Zawody Robotic Arena odbyły się w ostatnią sobotę, 13.12.2008. Wydział Elektryczny PS reprezentowały 2 drużyny, które zabrały ze sobą 2 autonomiczne roboty sumo własnej konstrukcji: Abadon 2 (Paweł Kosiński, Piotr Świątek Brzeziński, Jakub Honkisz, Dariusz Juszkiewicz) oraz Ganador (Hubert Michalak, Dawid Kotynia, Jakub Jabłoński, Marcin Miśkiewicz, Krzysztof Piechowiak). Opiekę merytoryczną nad zespołami pełnił mgr inż. Andrzej Biedka, który już od dwóch lat czuwa nad powstającymi na Wydziale robotami.Do zawodów robotów zgłoszono 132 konstrukcje, w 4 kategoriach: Freestyle, Line follower, Minisumo i Sumo. Oba szczecińskie roboty mieszczą się w kategorii Sumo. Nakłada to na nie pewne ograniczenia - nie mogą przekraczać wagi 3 kg i wymiarów 20cm x 20 cm. Do kategorii Sumo zgłoszono 22 jednostki, ostatecznie wystartowało 17.Walki sumo-robotów odbywają się na okrągłym ringu (dohyo) średnicy ok. półtora metra. Ring jest czarny, otacza go pięciocentymetrowy biały pierścień. Zadaniem robota jest wypchnięcie z ringu swojego przeciwnika. Musi jednak uważać, aby sam za ring nie wyjechał. Każda rozgrywka kończy się zdobyciem punktu Yuko przez robota, który pozostał na ringu. Mecz trwa do momentu uzyskania przez jednego z robotów 2 punktów.Każdy zespół miał przydzielone własne stanowisko serwisowe, które można śmiało porównać do boxu serwisowego w Formule I. Mógł tam dokonywać ostatnich poprawek i drobnych napraw robota, czy choćby podładować akumulatory.Eliminacje rozpoczęły się w samo południe. W kategorii Sumo walki odbywały się w 4 grupach według zasady każdy z każdym. Eliminacje wyłoniły 4 najlepsze roboty - wśród nich oba zespoły SKN Elkona, ekipę z Politechniki Poznańskiej (z robotem Morfen) oraz Politechniki Łódzkiej (Mortos).Po walkach finałowych, które rozpoczęły się o 19.00 ostateczna klasyfikacja kategorii Sumo wygląda następująco:

1. Morfen (Politechnika Poznańska)
  2. Ganador (Politechnika Szczecińska)
  3. Mortus (Politechnika Łódzka)
  4. Abadon 2 (Politechnika Szczecińska)

Szczecinianie wrócili do domów z pamiątkowym dyplomem oraz strzałą do łuku z grotem zabarwionym na srebrno. Nagroda ta związana jest z tradycją walk sumo - niegdyś japońscy zawodnicy przed walką ćwiczyli koncentrację właśnie strzelając z łuku.Gratulujemy!Zawody Robotic Arena zostały zorganizowane już po raz piąty przez studentów Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej