Aktualności

Studentka naszego Wydziału w gronie najzdolniejszych młodych kobiet w kraju 09.10.2020 13:44

 

Nikola Bukowiecka znalazła się w elitarnym gronie 25 najzdolniejszych studentek informatyki i kierunków pokrewnych. Firma Intel Technology przy współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy po raz 6. przyznała prestiżowe stypendia w programie „Nowe Technologie dla dziewczyn”.

Nasza studentka znajdzie się pod opieką doświadczonych pracowników firmy Intel oraz otrzyma stypendium w wysokości 12 000 zł (brutto).

Nikola Bukowiecka studiuje na trzecim roku automatykę i robotykę. Jej zainteresowania naukowe obejmują prace nad napędem rakietowym, analizę danych kosmicznych, teorię kwantową pola oraz zagadnienie sztucznego mózgu. Pierwszym i najważniejszym osiągnięciem Nikoli był staż w Max-Planck Institut fur Plasmaphysik w Greifswaldzie, przy pracach nad reaktorem fuzyjnym Wendelstein 7-X.

W przyszłości chciałabym pracować w branży kosmicznej, neuronaukowej lub w branży stosującej rozwiązania powiązane z robotyką. Nie jestem jeszcze ściśle ukierunkowana na jedną konkretną ścieżkę kariery naukowej. Chciałabym kiedyś przyczynić się do zmian. Jestem osobą konsekwentną z dużą motywacją. Nie boję się podejmowania wyzwań oraz stawania w obliczu problemów – zaznaczyła Nikola Bukowiecka.

Wśród laureatek znalazła się również studentka Wydziału Informatyki ZUT - Klaudia Góralska.

 „Nowe technologie dla dziewczyn” – to pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet, które wiążą swoją przyszłość z nowymi technologiami. Program obejmuje wszystkie uczelnie techniczne w Polsce oraz pięć najlepszych wydziałów informatycznych.

Inicjatywa ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Celem programu jest udzielenie utalentowanym maturzystkom i studentkom wsparcia w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej w branży technologicznej. Spożytkowanie wielkiego potencjału kobiet w kluczowym dla cywilizacji obszarze nowych technologii jest bowiem warunkiem koniecznym dla jej rozwoju.

 

fot. Aurelia Kołodziej