Stocznia okiem Sebastiana Dziekońskiego - relacja z wystawy fotografii 05.04.2017 19:05

W dniu 5 kwietnia 2017 r. w Galerii ZPAF na Wydziale Elektrycznym odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Sebastiana Dziekońskiego pt. Stocznia.Dziekan Wydziału Elektrycznego przywitał przybyłe grono miłośników fotografii, natomiast Prezes Okręgu Szczecińskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, Ewa Łyczywek-Pałka, przybliżyła zebranym gościom postać bohatera spotkania - architekta, absolwenta PWSFTViT w Łodzi, członka Związku Polskich Artystów Fotografików - fotografa Sebastiana Dziekońskiego. Wystawa „Stocznia" powstała na podstawie zdjęć wykonanych na przełomie sierpnia i października 2014 roku w Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu i Szczecinie.A tak o swoich pracach powiedział sam Autor:"Kiedy Pan Rysiu schodził w Zęzy myślałem, że będzie tam tylko coś sprawdzał. On tam spawał w przestrzeni nie większej niż wnętrze szafy, jaką mam w domu. Maszyna cały czas tłoczyła mu świeże powietrze, żeby nie umarł z braku tlenu lub przegrzania. Gorąc bił każdą dziurą w podłodze zbiornika, a Pan Rysiu wyszedł po pół godzinie i zapalił papierosa.Stocznia była zawsze mocno i symbolicznie związana z moim miastem. Dzisiaj prawie już jej nie ma, a większość mieszkańców Świnoujścia nie ma pojęcia jak ciężka i niebezpieczna jest w niej praca.Kiedyś miałem przekonanie, że fotografia jest moją pamięcią, ale czasem mam wrażenie, że potrafi mnie przenieść w przyszłość i spojrzeć na teraźniejszość z tamtej perspektywy."

Sebastian Dziekoński, urodzony w 1972 roku, pracuje i tworzy w swoim rodzinnym mieście – Świnoujściu. Zajmuje się fotografią dokumentalną, konceptualną i wideoartem. Jest Laureatem miedzy innymi nagrody National Geographic i Fundacji „Fotografia Dla Przyszłości”. Uczestnik wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz Festiwali Fotograficznych zarówno w kraju jak i za granicą. Swoje prace prezentował na łamach „Fotografii”, "National Geographic", „Tytułu roboczego”, „Szafy”. [ngg_images source="galleries" container_ids="322" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="0" thumbnail_width="150" thumbnail_height="150" thumbnail_crop="1" images_per_page="20" number_of_columns="5" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Show as slideshow]" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"]