Staż naukowy pracowników KPSiIM w Charkowie 16.09.2021 12:54

W dniach od 30 sierpnia do 10 września 2021 r. trzech pracowników Katedry Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej odbyło staż naukowy w National Aerospace University "Kharkiv Aviation Institute" (KhAI) w Charkowie w ramach projektu badawczego NAWA pt. "Methods of intelligent image and video processing based on visual quality metrics for emerging applications" kierowanego przez dr. hab. inż. Krzysztofa Okarmę, prof. ZUT. W skład delegacji WE poza kierownikiem projektu wchodzili dr inż. Wojciech Chlewicki oraz mgr inż. Jarosław Fastowicz. Pracownicy Wydziału Elektrycznego mieli okazję bezpośrednio zapoznać się z osiągnięciami i bieżącymi zadaniami badawczymi poszczególnych członków ukraińskiego zespołu kierowanego przez prof. Vladimira Lukina, a także poznać bliżej jedną z czołowych ukraińskich uczelni technicznych, jaką jest KhAI.

Charków stanowi jeden z głównych ośrodków akademickich Ukrainy - w tym prawie 1,5 milionowym mieście na kilkudziesięciu uczelniach studiuje aktualnie ponad 200 tys. osób. W tym silnym ośrodku naukowym rozwija się m.in. przemysł mechaniczny, zbrojeniowy, metalowy i lotniczy, a także chemiczny i budowlany.

Projekt realizowany w latach 2020-2021 przez zespół z Wydziału Elektrycznego wspólnie z charkowską uczelnią dotyczy opracowania nowatorskich obiektywnych wskaźników jakości obrazów do nowych zastosowań związanych m.in. z teledetekcją, oceną jakości powierzchni wydruków 3D, oceną jakości obrazów skompresowanych, czy też obrazów panoramicznych. Wyniki wspólnie prowadzonych badań zostały już opublikowane m.in. w kilku wiodących czasopismach posiadających współczynnik Impact Factor (Remote Sensing, Electronics, czy Applied Sciences), kolejne publikacje są w trakcie opracowywania.

Rewizyta zespołu z KhAI na Wydziale Elektrycznym w ramach polsko-ukraińskiego projektu spodziewana jest jesienią bieżącego roku.