Spotkanie inaugurujące międzynarodowy projekt w ramach programu IMPRESS-U na Wydziale Elektrycznym 21.10.2024 09:18

W dniach 14-18 października 2024 r. Wydział Elektryczny ZUT odwiedziło czworo naukowców ze Stanów Zjednoczonych oraz Ukrainy, współrealizujących projekt pt. "EAGER IMPRESS-U: Badania eksploracyjne nad kompresją generatywną dla kompresyjnego lidara", realizowany we współpracy z zespołem z Katedry Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej. Podczas wydziałowego seminarium w dniu 17.10.2024 r. Andres Ramirez-Jaime z University of Delaware przedstawił wykład pt. "Generative AI for High Resolution 3D Satellite Lidar Imaging of Earth", w trakcie którego przybliżył założenia projektu i wyzwania, przed którym stoi zespół realizujący projekt. Poza prelegentem naszymi gośćmi byli:

• prof. Gonzalo Arce (Department of Electrical and Computer Engineering, University of Delaware, USA),
  • prof. Volodymyr Lukin (Department of Information and Communication Technologies, National Aerospace University, Charków, Ukraina),
  • dr Iryna Vasylyeva (Department of Information and Communication Technologies, National Aerospace University, Charków, Ukraina).

W ramach rozpoczętego właśnie dwuletniego projektu opracowane zostaną metody, bazujące m.in. na użyciu głębokich sieci neuronowych oraz wskaźników jakości obrazów, pozwalające na efektywną kompresję i transmisję sygnałów pochodzących z lidarów satelitarnych. Założeniem projektu jest uzyskanie jakości danych wyjściowych porównywalnych z uzyskiwanymi aktualnie z lidarów podczas przelotów dronów lub samolotów, jednak w przypadku lidarów satelitarnych obejmują one znacznie większy obszar. Dzięki późniejszej ich analizie możliwa będzie m.in. estymacja wielkości biomasy oraz śledzenie zmian w dużych obszarach leśnych.
W skład zespołu z Wydziału Elektrycznego realizującego ww. projekt wchodzą:

• prof. dr hab. inż. Krzysztof Okarma,
  • dr inż. Piotr Lech,
  • dr inż. Jarosław Fastowicz,
  • mgr inż. Mateusz Kopytek.

Instytucją finansującą krajową część projektu jest Narodowe Centrum Nauki (projekt nr 2023/05/Y/ST6/00197).

Fot.: Natalia Lisowska / WE