Spektakularny sukces prezesa SKN „Apacz 500" i aktywność naukowa młodych teleinformatyków 30.10.2014 15:18

Jest nam niezwykle miło poinformować, iż prezes Studenckiego Koła Naukowego Teleinformatyki „Apacz 500" Konrad Derda, będący studentem III roku Teleinformatyki, został zwycięzcą prestiżowego ogólnopolskiego konkursu „Intel Galileo Content Creation Competition", uzyskując nagrodę główną w wysokości 4000 USD. Członkowie Higher Education Council mieli niełatwe zadanie, napłynęło bowiem aż 16 pomysłów na scenariusze zajęć z wykorzystaniem Intel Galileo. Ich zdaniem zarówno kreatywność pomysłów, jak i wysoki poziom dydaktyczny przesłanych wniosków stanowił miłe zaskoczenie. Po uzupełniających rozmowach z przedstawicielami wszystkich wyróżnionych projektów, które miały miejsce 29. września 2014 r. w siedzibie Intela w Gdańsku (wraz z autorem projektu "egzaminowany" był opiekun SKN „Apacz 500" dr inż. Piotr Lech), projekt pana Konrada pt. "Maze riddle", jako jedyny z regionu, uzyskał nagrodę główną. Pozostałe 3 nagrodzone projekty zostały zgłoszone przez pracowników uczelni z Warszawy i Łodzi."Maze riddle" to projekt interaktywnej gry wykorzystującej roboty mobilne zbudowane przez studentów w oparciu o platformę Intel Galileo oraz Arduino IDE. Trzy roboty stanowiące drużynę powinny odnaleźć właściwą drogę w nieznanym labiryncie w jak najkrótszym czasie, wymieniając się informacjami pozyskanymi w trakcie niezależnej eksploracji labiryntu. Założeniem projektu jest jednakowa budowa robotów, tak aby o zwycięstwie zdecydowały wyłącznie opracowane rozwiązania programistyczne, algorytmy sterowania oraz wymiany informacji.Wyjątkowe osiągnięcie naszego studenta docenione zostało przez władze Wydziału. 30 października, podczas posiedzenia Rady Wydziału Elektrycznego, dziekan prof. dr hab. inż. Stefan Domek wręczył prezesowi SKN „Apacz 500″ list gratulacyjny i życzył kolejnych udanych projektów.Nie jest to jedyny sukces młodych teleinformatyków, coraz aktywniej rozwijających swoje pasje naukowe pod opieką pracowników Katedry Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej. W dniach 22-24.10.2014 r. troje członków SKN „Apacz 500" tj. Sylwia Gajda, Konrad Derda oraz Dominik Wojnar, wzięło udział w międzynarodowej konferencji naukowej „Advanced Computer Systems" ACS'2014 zorganizowanej w Międzyzdrojach. Wspólnie z pracownikami KPSiIM podczas sesji posterowej przedstawili oni publikacje:

• Binarization of Document Images Using the Modified Local-Global Otsu and Kapur Algorithms (autorzy: Piotr Lech, Krzysztof Okarma, Dominik Wojnar);
  • Small-Size Skin Features for Motion Tracking (autorzy: Robert Krupiński, Przemysław Mazurek, Konrad Derda);
  • Monte Carlo Based Reduction of Image Resolution in View of No-Reference Image Quality Assessment (autorzy: Krzysztof Okarma, Piotr Lech, Andrzej Polakowski, Sylwia Gajda).

Współautor ostatniej publikacji Andrzej Polakowski jest również członkiem SKN „Apacz 500" i studentem IV roku Teleinformatyki.Naszym studentom gratulujemy wyjątkowych osiągnięć i życzymy kolejnych udanych przedsięwzięć!