Seminarium SKN Akson 26.03.2012 14:41

W poniedziałek 12 marca 2012 r. w sali 228 budynku Wydziału Elektrycznego ZUT przy ul. 26 Kwietnia 10 odbyło się kolejne seminarium Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Biomedycznej Akson.Podczas spotkania zostały przedstawione informacje o aktualnie realizowanych projektach członków koła, także tych najnowszych. Mgr inż. Daniel Matias, który niedawno obronił swoją pracę dyplomową i w uznaniu dotychczasowych zasług został członkiem honorowym koła, zaprezentował badania nad grafenowym biosensorem w wersjach BioFET i BioImpedance. Prowadzone w konsorcjum z udziałem zespołu z WTiICh i dwóch firm prace mają na celu przygotowanie wniosku o nowy projekt badawczy. Są już kolejni członkowie Aksona z II roku ET zainteresowani udziałem w tych badaniach, z własnymi, ciekawymi pomysłami. Z kolei inż. Marcin Pietras (następnego dnia już magister!) przedstawił zagadnienia związane z tworzeniem neuroprocesorów, czyli sprzętowych sieci neuronowych, z wykorzystaniem środowiska Matlab. Implementacja neuroprocesora w układzie FPGA Spartan-6 jego autorstwa ma rewelacyjną wydajność, a sposób zaprezentowania tej innowacyjnej technologii i przeprowadzone zajęcia warsztatowe z projektowania neuroakceleratorów bardzo się spodobały uczestnikom seminarium. Były też nagrody w mini-konkursach, zwycięzcy dostali firmowe koszulki SKN Akson. Taką samą koszulkę otrzymała z rąk Prezesa SKN Akson, inż. Przemysława Makiewicza, pani mgr inż. Bogusława Gradzik, uczestniczka studiów doktoranckich przy WTiICh, która od lat współpracuje z naszym kołem. Wśród gości obecnych na seminarium, oprócz studentów naszego wydziału (a także kilku innych), było około 60 uczniów ze współpracujących z WE szczecińskich liceów: LO I, IV i IX. Szczególnie licznie byli reprezentowani przedstawiciele tych dwóch ostatnich. Dziękujemy za okazane zainteresowanie nowatorskimi pracami koła (jak zauważyliśmy, duża część uczniów sporządzała notatki!) i cieszymy się, że wkrótce do Aksona dołączą nowi młodzi entuzjaści. Z pewnością T-shirty Aksona zachowają jako cenne pamiątki, choć w nieodległej przyszłości zastąpią je uczelnianymi togami...Do współpracy z Aksonem zachęcali gorąco zarówno prowadzący seminarium inż. Przemysław Makiewicz, jak i autor niniejszej relacji, opiekun koła - dr inż. Krzysztof Penkala z KISSE. Obydwaj wskazywali na świetne możliwości realizacji własnych zainteresowań i pasji nie tylko w Aksonie, ale też w innych kołach naukowych działających przy WE ZUT. Opiekun wspomniał także o licznych sukcesach SKN Akson, o jego udziale w pracach realizowanego na wydziale europejskiego projektu Tempus z dziedziny Inżynierii Biomedycznej, o zalążkach współpracy międzynarodowej koła oraz perspektywach jej rozwoju.