Seminarium plazmowych technologii oczyszczania spalin 13.01.2009 10:36

W środę, 7.01.2008 odbyło się na Wydziale Elektrycznym międzynarodowe seminarium dotyczące plazmowych technologii oczyszczania spalin elektrowni węglowych.W spotkaniu udział wzięli, obok przedstawicieli Wydziału Elektrycznego, liczni zaproszeni goście w tym przedstawiciele władz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, kierownictwo Instytutu Leibnitza Technologii Plazmy (Niemcy), Centrum Technologicznego "Pomorze Przednie" (Niemcy), Instytutu Chemii i Technik Jądrowych PAN (Warszawa), Instytutu Szewalskiego Maszyn Przepływowych (Gdańsk), naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie, pracownicy Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz reprezentanci Zespołu Elektrowni "Dolna Odra" koncernu PGE.Głównym celem spotkania było określenie przyszłych krajowych oraz międzynarodowych działań związanych z możliwymi projektami o tematyce "czysty węgiel" - powiązanej z nowoczesnymi i ekologicznymi technologiami pozyskiwania energii elektrycznej z węgla. Spotkanie kończyła wizytacja nowoczesnej instalacji odsiarczania spalin elektrociepłowni "Pomorzany" wykorzystującej technologię "electron-beam"