Relacja z wernisażu wystawy fotografii Zbigniewa Podsiadły „W SZAROŚCIACH” 16.01.2015 14:05

W dniu 13 stycznia w Galerii ZPAF na Wydziale Elektrycznym odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Zbigniewa Podsiadło pt. „W szarościach”. Dziekan Wydziału Elektrycznego, prof. Stefan Domek, przywitał licznie zgromadzone grono miłośników fotografii przedstawiając jednocześnie ideę powstania Galerii. Prezes Okręgu Szczecińskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, Ewa Łyczywek-Pałka przybliżyła zebranym gościom postać bohatera spotkania – artysty fotografika Zbigniewa Podsiadło, którego wystawę można będzie oglądać jeszcze przez blisko 2 miesiące w Galerii ZPAF na Wydziale Elektrycznym przy ulicy 26 Kwietnia 10.Na tej wystawie Zbigniew Podsiadło wprowadza nas w nieznany, groźny i dziwny świat. Jest ona zupełnie niepodobna do ważnych w jego twórczości poprzednich realizacji -„Prowincja” czy „Łemkowyna”. To były wystawy mieszczące się w nurcie dokumentu społecznego.(…)Wystawa „Industrialna Katedra”, to nowe - z ostatnich lat - fotografie, inne myślenie.Nowa jest też forma, choć autor lubił i często używał obiektywu szerokokątnego, zawsze wypowiadał się tylko w czerni i bieli, a treść była w jego fotografii najważniejsza, podczas gdy strona formalna nie rzucała się w oczy.Teraz jest nieco inaczej. Chociaż Zbyszek Posiadło potrafi doskonale łączyć formę z treścią, to wyraźnie widać, że forma jest bardzo ważna, choć i tak pełni funkcję służebną w stosunku do treści……Projekt „Industrialna katedra” jest dominującą częścią wystawy. Tutaj najwyraźniej widać nowego Podsiadłę. Szeroki kąt podkreśla monumentalność architektury, a równocześnie ogrom dewastacji. I to niebo, czasami przerażająco białe, a innym razem - smolisto czarne. To obraz futurystyczny. Może końca naszej cywilizacji, a może końca świata….Z jednej strony jest wstrząsającym obrazem naszych czasów, a z drugiej, pod względem warsztatowym, doskonale mieści się w wyjątkowym klimacie prac autora.Tak o wystawie napisał prezes Fundacji Centrum Fotografii - Andrzej Baturo.