Relacja z wernisażu wystawy fotografii Sebastiana Dziekońskiego "PALESTYNA" 27.03.2015 14:51

W dniu 25 marca w Galerii ZPAF na Wydziale Elektrycznym odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Sebastiana Dziekońskiego pt. "PALESTYNA". To już trzecia wystawa na naszym Wydziale. Dziekan, prof. Stefan Domek, przywitał przybyłe grono miłośników fotografii, natomiast Prezes Okręgu Szczecińskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, Ewa Łyczywek-Pałka, przybliżyła zebranym gościom postać bohatera spotkania – architekta, fotografa Sebastiana Dziekońskiego.Wystawę można oglądać do 17 czerwca w Galerii ZPAF na Wydziale Elektrycznym przy ulicy 26 Kwietnia 10. Do zapoznania się z nią zachęca sam autor:„Kupując bilet do Izraela nie spodziewałem się, że będę mógł odwiedzić także Palestynę. Kiedy zorientowałem się, że mur oddzielający oba kraje jest tylko kilkanaście kilometrów od Jerozolimy, postanowiłem codziennie przekraczać jego granice. Do Autonomii Palestyńskiej zapuszczałem się autobusami, tanimi taksówkami, autostopem lub pieszo. Interesował mnie każdy aspekt życia, więc szybko trafiłem do najbiedniejszych dzielnic, znanych u nas jako „obozy dla uchodźców”. Szczególnie tam moja europejska twarz budziła zdziwienie i zaciekawienie. Pozwoliło mi to zawrzeć nowe znajomości i niejednokrotnie popijać kawę z kardamonem w domach Palestyńczyków. Szwendając się po pustyni trafiłem do beduińskich osiedli, gdzie mogłem zajrzeć do ich prymitywnych szałasów lub posiedzieć przy ognisku ze starym Palestyńczykiem i rozprawiać we wszystkich możliwych językach świata o sprawach doczesnych. Odwiedziłem miasta Ramallah, Hebron czy El'azar, tak blisko położone od dostatniego świata Izraela, a jednocześnie tak odległe, poprzez dzielącą je przepaść gospodarczą i zniszczenia wojenne. Utkwiły mi w pamięci te szare metropolie poprzedzielane żydowskimi osiedlami i punktami kontrolnymi izraelskiej armii."