Aktualności

Relacja z wernisażu wystawy fotografii Janusza Piszczatowskiego pt. Fragment większej całości 28.09.2017 22:16

W dniu 28 września 2017 r. w Galerii ZPAF na Wydziale Elektrycznym odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Janusza Piszczatowskiego pt. Fragment większej całości.

Janusz Piszczatowski urodził się w 1949 r. Fotografować nauczył się samodzielne, metodą prób i błędów; z niewielką pomocą kilku przyjaciół. W latach 1970-71 był asystentem operatora filmowego w TV Szczecin. W kolejnych latach pracował, jako laborant, a także fotograf ślubny. Po przyjęciu do Związku Polskich Artystów Fotografików, co nastąpiło w 1973 roku, zajmował się fotografią teatralną, fotografią dzieł sztuki oraz własną twórczością. Tę ostatnią prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Ameryce, Azji i Europie. Udzielał się także jako juror w konkursach fotograficznych (lokalnych i międzynarodowych) oraz prelegent w Szczecińskim Towarzystwie Fotograficznym. Posiada tytuł Artiste FIAP - Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. W latach 80. był rezydentem Cite Internationale des Arts w Paryżu, co zaowocowało wystawami indywidualnymi we Francji, Luksemburgu, Słowenii, Polsce i Włoszech. Jego prace publikowane były na łamach: European Photography, Pentax Family, Nocturne, Fotografia, Camera, Fou de Vous, Le Temps Pluriel; ostatnio w albumie Akt w Polskiej Fotografii. Przez 20 lat zajmował się fotografią użytkową, współpracując z lokalnymi agencjami reklamowymi oraz bezpośrednio z producentami: Dana, Magnum-Maloa, Drobimex, Nordic, VictorySpa, PoolSpa, Pomorski Bank Kredytowy i inne.

Tematyka zainteresowań twórczych artysty to przede wszystkim pejzaż miejski oraz portret. Obecnie jest zatrudniony w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Wystawa “FRAGMENT WIĘKSZEJ CAŁOŚCI” to efekt poszukiwań własnego obrazu miasta, w którym autor spędził ponad 10 lat aktywnego twórczo życia. Paryż był dla niego źródłem inspiracji i fascynacji, a wielokrotne przeprowadzki związane ze zmianami dzielnic, w których pomieszkiwał, ludźmi, których spotykał, zaowocowały zmianami postrzegania przestrzeni miejskiej, co było bezpośrednim pretekstem do podjęcia pracy nad albumem.

Prezentowane zdjęcia, powstałe w różnym czasie, pokazują miejsca i sytuacje związane bezpośrednio z wydarzeniami, których był uczestnikiem, bądź tylko świadkiem.

Wystawa jest fragmentem dużego projektu, który powinien zakończyć się wydaniem albumu o Paryżu, do czego jednak nie doszło.…

[ngg_images source="galleries" container_ids="361" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="0" thumbnail_width="150" thumbnail_height="150" thumbnail_crop="1" images_per_page="0" number_of_columns="5" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Show as slideshow]" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"]