Profesor Ryszard Pałka uhonorowany Medalem za szczególne zasługi dla Uczelni 03.10.2023 07:59

Podczas piątkowej uroczystej inauguracji roku akademickiego w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie wręczone zostały Medale za szczególne zasługi dla Uczelni nadane uchwałą Senatu ZUT. Wśród 5 uhonorowanych nimi osób znalazł się pracownik Wydziału Elektrycznego prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka.

Profesor Ryszard Pałka od wielu lat kieruje zbudowanym przez siebie zespołem pracowników Katedry Maszyn i Napędów Elektrycznych, w którym realizowane były liczne projekty naukowe finansowane ze źródeł zewnętrznych, w tym w ramach programów europejskich. Był kierownikiem oraz wykonawcą w projektach Narodowego Centrum Nauki, jak również współautorem kilku zgłoszeń patentowych m.in. dotyczących nowoczesnych siników elektrycznych. Współpracuje z zagranicznymi ośrodkami naukowymi (Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Korea, Chiny i Indie).

Prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka, poza kierowaniem Katedrą, pełnił w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie funkcję Prorektora ds. Organizacji i Rozwoju Uczelni, a wcześniej funkcję Prodziekana ds. Kształcenia Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej. W latach 2009-2016 był członkiem Rady Przemysłowo-Programowej Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie. Był też członkiem pierwszej Rady Uczelni (2019-2020). Obecnie na Uczelni pełni On rolę Rzecznika Akademickiego (Ombudsmana), a także Przewodniczącego Komisji ds. Nagród i Odznaczeń.

Aktualnie prof. Ryszard Pałka reprezentuje Uczelnię w licznych gremiach zewnętrznych m.in. Radzie Doskonałości Naukowej, Societas Humboldtiana Polonorum (w latach 2016-2019 jako wiceprezes), Komitecie Elektrotechniki PAN; jest również wiceprzewodniczącym Komisji Nauk Elektrycznych poznańskiego oddziału PAN. W latach 2017-2019 On był członkiem Rady Naukowej Instytutu Elektrotechniki w Warszawie, a także członkiem Wojewódzkiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego (2008-2011 r.).

Obecnie jest członkiem Zarządu Głównego PTETiS (2021-2023 r.) i vice-przewodniczącym Oddziału Szczecińskiego PTETiS. Jest członkiem Zarządu International Maglev Board (od 2018 r.). Prof. R. Pałka jest także Przewodniczącym Rady Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.

Serdecznie gratulujemy, życząc wielu kolejnych sukcesów!

Fot.: Aurelia Kołodziej / ZUT