Pracownicy Wydziału Elektrycznego na stażu naukowym w Chinach 12.09.2014 10:11

W dniach 29 maja-1 sierpnia 2014 r. pracownicy Wydziału Elektrycznego – dr inż. Przemysław Łopato i dr inż. Grzegorz Psuj z Katedry Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki – przebywali w Nanjing University of Aeronautics and Astronautics. Wyjazd odbył się w ramach projektu HEMOW „Health Monitoring of Offshore Wind Farms” z 7. PR UE. W ramach projektu zespół pod kierownictwem dr hab. inż. Tomasza Chadego, prof. ZUT współpracuje z naukowcami z Wielkiej Brytanii (Newcastle University), Indii (Indian Institute of Technology, Madras) oraz Chin (Zhejiang University oraz Nanjing University of Aeronautics and Astronautics). Uniwersytet w Nanjing jest jedną z wiodących jednostek naukowych w tematyce lotniczej w Chinach.

Głównym aspektem wyjazdu były prace nad efektywnymi metodami badań nieniszczących materiałów i elementów wykorzystywanych w konstrukcjach elektrowni wiatrowych. Pracownicy zapoznali się z bazą laboratoryjną i standardami prowadzenia badań nieniszczących metodami wykorzystywanymi przez zespoły prof. Haitao Wang i prof. Ping Wang. W ramach wizyty uczestniczyli również w spotkaniach z kadrą naukową i studentami NUAA, w trakcie których zaprezentowali problematykę prowadzonych przez siebie prac badawczych. Dr inż. Grzegorz Psuj przedstawił tematykę magnetycznych metod badań nieniszczących i algorytmów wieloźródłowej fuzji danych, natomiast dr inż. Przemysław Łopato zaprezentował wyniki badań materiałów kompozytowych ze szczególnym uwzględnieniem łopatek turbin wiatrowych przy użyciu metody terahercowej.