Pracownicy Wydziału Elektrycznego na spotkaniu roboczym konsorcjum AxleInspect w Southampton 23.09.2013 13:47

W dniach 15-19 września 2013 roku w oddziale firmy Balfour Beatty Rail Ltd w Eastliegh, Southampton odbyło się spotkanie konsorcjum realizującego projekt AxleInspect z 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. W trakcie spotkania, w którym uczestniczyli dr hab. inż. Tomasz Chady, prof. ZUT, dr inż. Grzegorz Psuj oraz mgr inż. Jacek Kowalczyk, przeprowadzono pomyślne próby opracowanego przez konsorcjum kompletnego systemu pomiarowego do testowania zarówno osi jednorodnych jak i drążonych. Zaletą zbudowanego systemu pomiarowego łączącego techniki ultradźwiękowe i elektromagnetyczne jest możliwość automatycznej inspekcji całej objętości osi zestawów kołowych i wykrycia defektów powstałych na różnych głębokościach. W ramach projektu zespół badawczy pod kierownictwem dr hab. inż. Tomasza Chadego, prof. ZUT opracował nowatorski system pomiarowy wykorzystujący elektromagnetyczne techniki badań nieniszczących do wykrywania powierzchniowych i przypowierzchniowych pęknięć w drążonych osiach kolejowych. W trakcie budowy kompletnego systemu naukowcy z Wydziału Elektrycznego współpracowali z wieloma podmiotami w tym z Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Koordynatorem projektu jest firma TWI Ltd będąca światowym liderem między innymi w opracowywaniu i wdrażaniu standardów badawczych oraz budowy systemów kontroli jakości produktów.