Pożegnanie prof. dr. hab. inż. Valerego I. Khrisanova 28.09.2011 08:07

22 września 2011 r., podczas posiedzenia Rady Wydziału, odbyło się uroczyste pożegnanie prof. dr hab. inż. Valerego I. Khrisanova. Dziekan Wydziału, dr hab. inż. Stefan Domek, prof. ZUT, podziękował profesorowi za pracę na naszym Wydziale odczytując m.in. list gratulacyjny Rektora ZUT prof. dr. hab. inż. Włodzimierza Kiernożyckiego.Profesor V. I. Khrisanov urodził się 11. sierpnia 1939 r. w Sankt Petersburgu. Jest absolwentem Politechniki Leningradzkiej. Pracował naukowo w Leningradzkim Instytucie Mechaniki Precyzyjnej i Optyki, a następnie w Petersburskim Państwowym Uniwersytecie Telekomunikacyjnym, z którym Wydział Elektryczny prowadził owocną współpracę. Odbył m.in. wielomiesięczne staże naukowe w ośrodkach zagranicznych w Japonii, Chinach i Finlandii. W swoim dorobku w zakresie rozwoju kadry był promotorem 15 prac doktorskich i konsultantem 5 rozpraw habilitacyjnych.Działalność profesora na Wydziale Elektrycznym związana była początkowo z Instytutem Elektrotechniki, a obecnie z Katedrą Elektroenergetyki i Napędów Elektrycznych. Przyczynił się on do rozwoju młodej kadry na Wydziale Elektrycznym – był promotorem dr. inż. Sebastiana Szkolnego i obecnie mgr. inż. Sebastiana Wiszniewskiego. Zajęcia dydaktyczne prowadzone przez profesora w języku angielskim cieszyły się zainteresowaniem wśród studentów i doktorantów. Były to na przykład: „Teoria i metody optymalizacji w elektrotechnice” dla uczestników studiów doktoranckich, „Niekonwencjonalne źródła energii”, „Energoelektronika dla systemów telekomunikacyjnych” i „Maszyny i napędy elektryczne” - dla studentów.