Polsko-chińska współpraca naukowa 19.08.2014 14:26

W dniach 18-31.06.2014 prof. Ryszard Sikora – przewodniczący PTETiS o/Szczecin i dr hab. inż. Tomasz Chady, prof. ZUT – prezes Polskiego Towarzystwa Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej przebywali z wizytą naukową w Chinach. Na zaproszenie strony chińskiej odwiedzili oni Chengdu, Xi-an i Pekin.Podobnie jak i w wielu minionych latach organizatorzy konferencji Far East Forum on Nondestructive Testing & Evaluation (FENDT) zaprosili profesorów do udziału w konferencji i wygłoszenia referatów. Prof. R. Sikora został w sposób szczególny uhonorowany powołaniem do Academic Committee of FENDT i zaproszeniem do wygłoszenia na sesji plenarnej referatu (keynote lecture), dotyczącego niezwykle istotnego tematu wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji w badaniach nieniszczących. Natomiast, dr hab. inż. Tomasz Chady zaproszony został do wygłoszenia referatu na temat badań nieniszczących materiałów kompozytowych metodą terahercową i termograficzną. Warto nadmienić, iż prezentowane prace nad testowaniem kompozytów prowadzone są przy owocnej współpracy dr hab. inż. Tomasz Chadego z zespołem kierowanym przez dr inż. Krzysztofa Gorącego z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.Tegoroczna konferencja FENDT została zorganizowana w Chengdu stolicy prowincji Sichuan. Chengdu jest jednym z głównych centrów przemysłowych Chin, a prowincja Sichuan słynie między innymi z bardzo pikantnej kuchni i sukcesów w hodowli ginących gatunków pand.W przerwach między sesjami odbyło się wiele spotkań naukowych i towarzyskich. Krótka wycieczka ukazująca bogactwo dziedzictwa historycznego i współczesny dynamiczny rozwój tego rejonu Chin była przedłużeniem tej ciekawej, największej chińskiej konferencji o tematyce badań nieniszczących.Kolejnym miastem, które odwiedzili wymienieni profesorowie było Xi’an, historyczna stolica Chin, a obecnie stolica blisko czterdziestomilionowej prowincji Shaanxi. W prowincji tej znajduje się jeden z ważniejszych ośrodków badań naukowych w Chinach.Uniwersytet w Xi’an (Xi’an Jiaotong University) był organizatorem 19th International Workshop on Electromagnetic NonDestructive Evaluation (ENDE’2014). Członkiem komitetu naukowego tej konferencji jest dr hab. inż. Tomasz Chady. Był on też organizatorem takiego sympozjum w 2010 r. w Szczecinie. Prof. Tomasz Chady wygłosił zaproszony referat pt. „Electromagnetic nondestructive evaluation - from hertz to exahertz”. Ponadto, swoje referaty przedstawili: prof. R Sikora oraz przebywający w ramach ramowego projektu HEMOW w Uniwersytecie Aeronautuki i Astronautyki w Nankinie dr inż. Grzegorz Psuj i dr inż. Przemysław Łopato. Dr inż. Grzegorz Psuj otrzymał od prof. R. Sikory nagrodę za wygłoszenie ciekawego referatu.W ostatnim dniu wizyty w Chinach profesorowie przebywali na zaproszenie prof. Chunguang Xu w Beijing Institute of Technology, gdzie zwiedzili ciekawe laboratorium badań nieniszczących. Dyskusja o możliwości rozwoju współpracy pomiędzy ZUT a Beijing Institute of Technology odbyła się podczas obiadu biznesowego w dawnej restauracji Zhou Enlai. Kolejny wyjazd prof. T. Chadego i prof. R. Sikory do Chin okazał się bardzo owocny. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.