Aktualności

Podwójna habilitacja na Wydziale Elektrycznym 21.09.2017 15:27

W dniu 21 września 2017 r. Rada Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, na podstawie uchwał komisji habilitacyjnych i ocen dorobków naukowych, nadała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika:

  • dr. inż. Szymonowi Banaszakowi
  • dr. inż. Piotrowi Paplickiemu


Dr inż. Szymon Banaszak urodził się w 1977 roku w Zielonej Górze, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące. Studia wyższe odbył w latach 1996-2001 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej na kierunku Elektrotechnika. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 2006 r., broniąc na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej pracę pt. Badania starzeniowe trakcyjnych izolatorów kompozytowych, której promotorem był prof. Lech Subocz. Obecnie pracuje w Katedrze Elektrotechnologii i Diagnostyki na stanowisku adiunkta.Zainteresowania naukowe dr. inż. Szymona Banaszaka związane są z diagnostyką transformatorów, w szczególności metodą FRA, a także inżynierią wysokonapięciową. Dorobek naukowy habilitanta po uzyskaniu stopnia naukowego doktora obejmuje ok. 50 prac, w tym 13 indeksowanych w bazie ISI Web of Science. 17 pozycji to publikacje samodzielne. W 2016 roku wydał monografię habilitacyjną. Jest także współautorem rozdziałów w 4 innych monografiach. Był kierownikiem projektu badawczego pt. Algorytm identyfikacji odkształceń transformatorów na podstawie pomiarów odpowiedzi częstotliwościowej (FRA). Był członkiem grupy roboczej przy Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC), która opracowała normę regulującą metodologię pomiarów FRA. Współpracuje z przemysłem, jest ekspertem przy Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Energetyki w Piekarach Śląskich.Dr inż. Szymon Banaszak wypromował ok. 70 inżynierów i magistrów, był przewodniczącym komisji podczas obrony doktoratu na uniwersytecie katalońskim UPC w Barcelonie. Kilkukrotnie otrzymywał nagrodę JM Rektora ZUT za osiągnięcia naukowe. Recenzuje prace m.in. dla IEEE Transactions on Power Delivery, w 2015 r. uhonorowany został przez IEEE dyplomem uznania (Certificate of Appreciation). Jest rzeczoznawcą SEP w dziedzinie Inżyniera Materiałowa.Jest żonaty, ma córkę. Jego hobby to alpinizm (zdobył 27 alpejskich czterotysięczników) i motoryzacja (pilot w rajdach KJS).Komisja habilitacyjna dr. inż. Szymona Banaszaka, powołana w dniu 12 maja 2017 r. przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów, składała się z następujących osób:

  • Przewodniczący – prof. dr hab. inż. Andrzej Demenko, Politechnika Poznańska,
  • Sekretarz – prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka, ZUT w Szczecinie,
  • Recenzent – prof. dr hab. inż. Jerzy Skubis, Politechnika Opolska,
  • Recenzent – prof. dr hab. inż. Jacek Wańkowicz, Instytut Energetyki w Warszawie,
  • Recenzent – dr hab. inż. Marek Florkowski, Centrum Badawcze ABB, Kraków,
  • Członek komisji – dr hab. inż. Andrzej Wilk, prof. PG, Politechnika Gdańska,
  • Członek komisji – dr hab. inż. Tomasz Piotrowski, prof. PŁ, Politechnika Łódzka


Dr inż. Piotr Paplicki urodził się 2 lutego 1975 r. w Pyrzycach. Jest absolwentem Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp. im. Henryka Sucharskiego. W latach 1996-2001 odbywał studia wyższe na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej na kierunku Elektrotechnika, a w latach 2001-2005 kontynuował studia doktoranckie. Od 2005 roku pracował jako asystent w Zakładzie Urządzeń Elektrycznych i Elektrotechniki Morskiej, w ówczesnym Instytucie Elektrotechniki, a w latach 2008-2009 sprawował funkcję kierownika zakładu. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 2006 r., broniąc na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej pracę pt. Elektromechaniczne przetworniki energii z aktywnymi elementami o ruchu przeciwbieżnym w obiektach techniki morskiej, której promotorem był prof. Anatolij Afonin. Obecnie pracuje w Katedrze Elektroenergetyki i Napędów Elektrycznych na stanowisku adiunkta, pełniąc jednocześnie funkcję prodziekana ds. studenckich.Zainteresowania naukowe dr. inż. Piotra Paplickiego związane są przede wszystkim z silnikami elektrycznymi wzbudzanymi magnesami trwałymi lub w układzie hybrydowym. Dorobek naukowy dr. inż. Piotra Paplickiego po uzyskaniu stopnia naukowego doktora, obejmuje ponad 50 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych i zaprezentowanych podczas krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. 24 spośród tych prac jest indeksowanych w bazie Web of Science z indeksem Hirscha równym 8. Jest on również współautorem 4 patentów i 1 zgłoszenia. Brał czynny udział w pracach w ramach projektów badawczych Narodowego Centrum Nauki. Był również opiekunem ponad 80 prac dyplomowych.Za osiągnięcia naukowe otrzymał łącznie 5 nagród JM Rektora.Komisja habilitacyjna dr. inż. Piotra Paplickiego, powołana w dniu 9 czerwca 2017 r. przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów, składała się z następujących osób:

  • Przewodniczący – prof. Andrzej Demenko, Politechnika Poznańska,
  • Sekretarz – dr hab. inż. Marcin Hołub, ZUT w Szczecinie,
  • Recenzent – prof. Marian Łukaniszyn, Politechnika Opolska,
  • Recenzent – prof. Zbigniew Goryca, Politechnika Świętokrzyska,
  • Recenzent – dr hab. inż. Mariusz Korkosz, Politechnika Rzeszowska,
  • Członek komisji – prof. Stanisław Wincenciak, Politechnika Warszawska,
  • Członek komisji – prof. Krzysztof Komęza, Politechnika Łódzka.

[ngg_images source="galleries" container_ids="356" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="0" thumbnail_width="150" thumbnail_height="150" thumbnail_crop="1" images_per_page="0" number_of_columns="5" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Show as slideshow]" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"]